1, 2, 3, 4 týždeň tehotenstva

Normálne tehotenstvo trvá 9 kalendárnych alebo 10 lunárnych mesiacov. Každý lunárny mesiac má vždy 28 dní a toto počítanie sa hlavne používa v gynekológii a pôrodníctve. Prvý lunárny mesiac predstavuje prvý až štvrtý týždeň tehotenstva.

Čo sa deje v našom tele?

Obvykle v tomto období ešte ani len netušíme, že sme vlastne tehotné. Upozorní nás na to vynechanie menštruácie a následne tehotenský test nám to potvrdí svojím pozitívnym výsledkom. Testy by sme si mali urobiť z prvého ranného moču. Je to kvôli tomu, že koncentrácia tehotenského hormónu – hCG (human chorigonadotropin) je najvyššia, aby zbytočne nedošlo ku skresleniu výsledkov. Treba si dávať pozor na citlivosť tehotenských testov.  Najcitlivejšie tehotenské testy zachytia hladinu hCG v moči s koncentráciou 10mIU/ml.  Najviac dostupné na trhu sú však testy s citlivosťou 20mIU/ml alebo až 50mIU/ml. Tomu samozrejme odpovedá aj cena testu. Gynekológ nám tehotenstvo potvrdí pomocou ultrazvukového vyšetrenia, ale to sa týka výhradne druhého lunárneho mesiaca.

Zárodok

Oplodnené vajíčko (zygota) sa v priebehu niekoľkých hodín po oplodnení začína deliť a putuje cez vajíčkovod smerom do maternice. Z jednej oplodnenej bunky vzniknú rozdelením dve, neskôr štyri bunky a asi po 3. až 4. dňoch vniká zhluk 16 buniek označovaných slovom morula (pripomína plod moruše). Do maternice sa oplodnené vajíčko v podobe blastocysty (obsahuje približne 100  buniek) dostáva na 5 až 6 deň po oplodnení.  V prvých dňoch sa zárodok vyvíja veľmi rýchlo a behom týždňa môže narásť až o niekoľko stoviek buniek, ktoré sa začínajú zoskupovať a deliť na tri typy tkaniva a to:

  • Vnútorná vrstva – endoderm je základom pre pľúca, pečeň, podžalúdkovú žľazu a tráviacu sústavu.
  • Stredná vrstva – mezoderm je základom pre kostru, svaly a ľadviny.
  • Vonkajšia vrstva – ektoderm je základom pre vznik kože, vlasov, očných šošoviek, zubnú sklovinu a nervový systém.

Zhruba po 9. až 10. dňoch sa začne blastocysta meniť na embryo. Tvar zárodku pripomína slzu. Citlivejšie ultrazvuky sú schopné zachytiť tehotenstvo už v 4 týždni, ale k prosperite gravidity sa ešte nedá vyjadriť.  Z toho dôvodu je lepšie vyhľadať lekára a nechať si tehotenstvo potvrdiť až v 2. lunárnom mesiaci (6 až 8 týždeň tehotenstva).