13, 14, 15, 16 týždeň tehotenstva

Štvrtý lunárny mesiac sa pre nás stáva už trošku náročnejším na energiu. Ak sme boli zvyknuté športovať, tak je vhodné zmierniť, lebo sa nám veľmi rýchlo míňajú zásoby energie. Maternica sa zväčšuje a začína sa vykleňovať, takže tehotenstvo už pred verejnosťou neutajíme. V tomto období by sme mali hlavne o tehotenstve informovať zamestnávateľa, poprípade požiadať o preloženie na inú pozíciu, ak je naša práca náročnejšia. Rozhodne by sme sa mali vyhýbať dvíhaniu ťažkých bremien.

Čo sa deje v našom tele?

Vnútorné orgány sa nám vplyvom zväčšujúcej sa maternice vytláčajú smerom nahor. Ranné nevoľnosti sa pomaly vytrácajú a aj pocit úzkosti je na ústupe, pretože riziko potratu sa zmenšil na minimum.  V tomto období sa tehotenské hormóny stabilizujú a naše telo sa tehotenstvu pekne prispôsobuje. V 14. týždni tehotenstva vstupujeme do druhého trimestra. Dalo by sa povedať, že do najkrajšieho obdobia tehotenstva. Vracia sa nám chuť do životy a životný elán. Od 15. týždňa sa už bruško vykleňuje a je ho vidieť. Naše staré oblečenie v páse už asi nezapneme a je na čase začať kupovať oblečenie pre tehotné.

Plod

Dieťatko rastie veľmi rýchlym tempom. Jeho veľkosť sa za posledný mesiac zdvojnásobila. Jeho tvárička sa už podobá ľudskej tvári. Vývoj svalovej sústavy je už dokončený a položené sú už aj základy kostného tkaniva. Očné viečka dieťatka sú stále zlepené a dieťatko začína byť viac pohyblivejšie. Placenta svoju vyživovaciu funkciu plne preberá po 12. týždni tehotenstva. Koncom štvrtého lunárneho mesiaca sa na koži dieťaťa objavuje jemné ochlpenie tzv. lanugo, ktoré chráni jemnú pokožku dieťatka. Tento mesiac je veľmi dôležitý pre vývoj vnútorných orgánov. V štvrtom mesiaci sa už dá jednoznačne povedať, či to bude chlapček alebo dievčatko, pokiaľ je dieťatko pri ultrazvukovom vyšetrení správne otočené.

Na konci 16. týždňa má dieťatko dĺžku 10 až 16 cm a váži približne 100 až 200 g.

Vyšetrenie u lekára

Obyčajne začiatkom 12. týždňa absolvujeme ultrazvukové vyšetrenie, ktoré spresní dátum pôrodu a lekár dieťatko zmeria, či jeho vývoj prebieha tak, ako má. Rovnako v tomto období môžeme absolvovať prvotrimestrálny ultrazvukový screening. Ten pozostáva z odberu krvi a špeciálneho ultrazvuku. Odhaľujú sa ním tri najčastejšie genetické, vrodené chyby a to:

  • Downov syndróm – trizómia 21
  • Edwardsov syndróm – trizómia 18
  • Patauov syndróm – trizómia 13

Ak z nejakého dôvodu nepodstúpime toto screeningové vyšetrenie, tak práve v 16. týždni nám bude odobraná krv na screeningové vyšetrenie tzv. Triple test. Ide o krvný test, kde sa vyšetruje AFP (alfafetoproteín), E3 (estriol) a hCG (Human choriogonadotropín). Týmto vyšetrením sa zisťuje možné poškodenie nervovej trubice, rázštep brušnej dutiny, alebo možný výskyt genetických chýb. Mali by sme absolvovať minimálne jedno z týchto screeningových vyšetrení, aby sme predišli narodeniu geneticky poškodeného dieťatka. Ak výsledky nie sú úplne v poriadku, lekár nám s najväčšou pravdepodobnosťou odporučí odber plodovej vody (amniocentézu). Týmto vyšetrením sa zistí konkrétne poškodenie plodu. Najneskôr do 24. týždňa sa musíme rozhodnúť, či budeme v tehotenstve pokračovať ďalej alebo nie.