17, 18, 19, 20 – týždeň tehotenstva

Za celé tehotenstvo by sme nemali pribrať viac ako 10 až 15 kg. Tento váhový odhad je samozrejme len orientačný. Vhodné je ak už v priebehu tehotenstva s dieťatkom komunikujeme, hladkáme si bruško, prihovárame sa mu, počúvame príjemnú hudbu. Toto všetko prispieva k zdravému vývoju nášho dieťatka. Našu pohodu a pokoj vníma s nami. Rovnako tak vníma aj nepohodu, stres, vyčerpanosť a únavu.  Všetko sa to napokon odrazí na jeho správaní sa po pôrode.

Čo sa deje v našom tele?

Maternica sa neustále zväčšuje, aby vytvorila priaznivé podmienky pre zväčšujúci sa plod, placentu a pribúdajúce množstvo plodovej vody. Tej v tomto období je odhadom okolo 200 ml. V 16. týždni tehotenstva sa maternica nachádza asi 5 až 6 cm pod pupkom a už si ju dokážeme aj sami nahmatať.  Naše telo sa neustále mení a výnimkou nie sú ani prsia. Tie sa pomaly pripravujú na dojčenie. Zvýrazňuje sa ich žilová kresba, neustále sa zväčšujú, sú citlivejšie na dotyk a môžeme z bradaviek spozorovať žltkastý výtok. Je to znak, že všetko prebieha presne tak ako má. Takže je to všetko normálne a prirodzené a nemusíme sa ničoho obávať. Placenta je už tak dokonale vyvinutá, že plne zabezpečuje výživu pre plod. Jej funkcia je nenahraditeľná a vyvíja sa súčasne s plodom. Ďalším významným krokom je vznik hnedého tuku, čo je špeciálne tukové tkanivo, ktoré plní funkciu termoregulácie.

Plod

V piatom lunárnom mesiaci dieťatko už dokáže veľa vecí. Dokáže napríklad držať vzpriamene hlavičku, cmúľa si prštek, mračí sa alebo usmieva. Už má vyvinutý sluch a počuje. Kŕmi sa plodovou vodou, ktorú následne vylučuje, a tým prispieva k jej samotnej tvorbe. Jeho kostrová sústava je už veľmi pekne viditeľná na röntgene – RTG. Plod začína byť už pomerne dosť aktívny. Jeho pohyby môžeme začať vnímať okolo 20. týždňa tehotenstva ak sme tehotné po prvý krát , alebo okolo 18. týždňa ak sme tehotné po druhý a viac krát. Stále má v maternici dostatok priestoru, tak sa ho snaží naplno využívať.

Na konci 20. týždňa meria už 25 cm a váži niečo cez 280 g.

Vyšetrenie u lekára

Medzi 20. až 22. týždňom tehotenstva by sme mali absolvovať druhý ultrazvukový  screening. Tento ultrazvuk je zameraný na vývojové vady plodu. Plod sa zmeria a namerané hodnoty sa porovnajú s tabuľkami, či rastie tak ako má a či veľkosť zodpovedá danému týždňu tehotenstva. Lokalizuje sa uloženie placenty, množstvo plodovej vody a uloženie jednotlivých orgánov v telíčku dieťatka. Toto ultrazvukové vyšetrenie by malo tiež vylúčiť vážnu srdečnú chybu. Ak je dieťatko správne otočené, v tomto období už je pekne viditeľné aj jeho pohlavie.  Podrobne by mala byť vyšetrená mozgová aj tvárová časť hlavy, trup, bruško a vnútorné orgány.