21, 22, 23, 24 – týždeň tehotenstva

Na nechutenstvo, ktoré sa objavovalo v prvých mesiacoch tehotenstva sme už dávno zabudli a teraz máme pocit, že by sme zjedli všetko, čo nezje nás. Teraz je však na mieste sebakontrola, aby sme to s tými chuťami neprehnali. Pretože tie kilá, ktoré priberieme navyše, čo dieťatko nespotrebuje, to sa nám po pôrode bude len veľmi ťažko zhadzovať dole.

Čo sa deje v našom tele?

Zväčšujúci sa plod tlačí na naše vnútorné orgány, preto v tomto období tehotenstva môžeme trpieť zápchou, alebo častým nutkaním na močenie. Čo by nás mohlo prekvapiť, tak to sú kontrakcie tzv. tvrdnutie bruška. Do určitej miery je to v poriadku, ale aj tak by sme to mali skonzultovať s naším lekárom. Časté tvrdnutie bruška (kontrakcie) by mohlo signalizovať predčasný pôrod, čo nie je vítané.

Ak sme do teraz veľmi nepribrali, teraz určite začneme. To môže mať nepriaznivý vplyv na našu pokožku, na ktorej sa môžu objaviť tzv. strie. Ich vznikom môžeme zabrániť používaním vhodných prípravkov na pokožku. Ak sa u nás objaví špinenie, alebo dokonca krvácanie, tak je nutné ihneď vyhľadať lekára. Jedine on môže posúdiť, či je to len banálna alebo vážna vec.

Asi u 80% nás tehotných sa začínajú objavovať opuchy na dolných končatinách, hlavne okolo členkov. Mali by sme dostatočne oddychovať, nemali by sme sa namáhať a nosiť ťažké veci. Tieto faktory môžu stav opuchov výrazne zhoršovať. Prsia sa neustále s blížiacim termínom pôrodu pripravujú na laktáciu a môže sa začať už vylučovať mledzivo (kolostrum) – vodnatá tekutina. Ak máme vpáčené bradavky, je najvyšší čas ich začať pripravovať na dojčenie a pracovať  s nimi.

Plod

Na konci 20. týždňa sa u dieťatka objavuje na koži ochranná mazľavá hmota. Jeho pokožka je pevnejšia. Na prstoch sú už viditeľné nechtíky a na hlavičke sú jemné vlásky. Tráviaca sústava dieťatka je natoľko vyvinutá, že plod prehĺta plodovú vodu a v podobe moču ju vylučuje späť. Po pár dúškoch môže plod začať čkať, z čoho nám môže smiešne poskakovať bruško. Rastom dieťatka sa pomer plodovej vody zmenšuje. Na konci 24. týždňa sa dokončuje vývin tváričky. Dieťatko už má v maternici menej miesta, a preto sa nám oprávnene môže zdať, že pohybov je menej ako do teraz.

Jeho dĺžka na konci 24. týždňa je asi 30 cm a váži približne 500 g.

Vyšetrenie u lekára

Najneskôr do 22. týždňa tehotenstva by ste mali absolvovať druhé screeningové ultrazvukové vyšetrenie. Toto vyšetrenie vylúči, ale môže aj odhaliť, možné vývojové chyby plodu. Do dokončeného 24. týždňa by ste mali mať všetky cielené vyšetrenie a ich výsledky za sebou.

V prípade ak sa odhalí nejaká anomália, tak by sme mali byť  o tom informované. Samozrejme, ako v každej poradni, by nám mali zmerať krvný tlak (TK), zvážiť (Hm, V) a skontrolovať ranný moč, ktorý nosíme so sebou na každé vyšetrenie, či tam nie je prítomná bielkovina, hnis alebo cukor.

Lekár nás obvykle každú druhú návštevu aj vaginálne vyšetrí a zhodnotí stav a pevnosť krčku maternice, či nedochádza k jeho skracovaniu. Presnú jeho dĺžku môže skontrolovať ultrazvukom, ide o tzv. cervikometriu. Kritickou hranicou pre hroziaci predčasný pôrod, je dĺžka krčku maternice menšia alebo rovná 2,5 cm.  Od dokončeného 24. týždňa budeme mávať poradňu nie každý mesiac ale raz za tri týždne.