25, 26, 27, 28 – týždeň tehotenstva

V tomto období už pomaly môžeme začať nakupovať výbavičku pre dieťatko a taktiež základnú výbavu pre nás do pôrodnice. Dlhé státie alebo sedenie už nie je nič pre nás. Ak sa nám bude zdať, že bruško nám v priebehu dňa tvrdne často, mali by sme o tom informovať svojho lekára. Môžeme v tomto období prepadnúť stavu depresie a strachu z blížiaceho sa pôrodu. Všetky tieto pocity a obavy sú normálne a hlavne v tom nie sme samy.  Na to musíme myslieť!!!

Čo sa deje v našom tele?

Zväčšujúce sa bruško nám vytláča vnútorné orgány vyššie. Tlačí na pľúca a my máme pocit, že sa už nedokážeme zhlboka poriadne nadýchnuť. Maternica siaha už do úrovne pupku. Pohyby dieťatka môžeme niekedy pociťovať aj bolestivo, hlavne v tom prípade, ak dieťatko kopne do nejakého vnútorného orgánu. Prehnutie chrbtice v bedrovej časti je väčšie, čo nám spôsobuje bolesť. Rastúci plod kladie na náš organizmus čoraz väčšie nároky. Chová sa doslova ako malý „parazit“. Vezme si z nášho tela úplne všetko, čo potrebuje. Takže musíme myslieť na seba, na dostatočnú a vyváženú výživu, aby naše telo nestrácalo vitamíny a minerály.  Je všeobecne známe, že kvalita pleti ako aj vlasov v tehotenstve môže byť horšia. Rovnako dostávajú zabrať aj naše kosti a zuby.

Plod

Dieťatko je čoraz viac šikovnejšie. Dokáže zovrieť rúčku v päsť, začína rýchle pohybovať  ručičkami, chytá si nožičky. Okolo 26. týždňa už dokáže otvoriť očká, ktoré sú už plne vyvinuté. Plod v tomto období svojho vývinu je ešte veľmi chudučký. V tele sa mu neustále usadzuje tuk. Na tváričke už má obočie, riasy a na prstoch malé nechtíky. V 27. týždni je plod skoro na 100% schopný prežitia aj mimo maternicu, ale je veľmi nezrelý. Nemá ešte vyvinutý imunitný systém, a preto je umiestnený v perinatologickom centre.

Na konci 28. týždňa plod meria už 35 cm a váži odhadom 1000 až 1100 g.

Vyšetrenie u lekára

Od dokončeného 24. týždňa až po dokončený 28. týždeň tehotenstva môžeme absolvovať tzv. glukózový tolerančný test (oGTT). Jedná sa o screeningové vyšetrenie na tehotenskú cukrovku. Na tento test musíme prísť úplne nalačno. Sestrička nám potom naberie krv. V minulosti sa robili tri odbery. Dnes postačia už len dva. Prvý odber je nalačno a druhý po dvoch hodinách od vypitia sladkého roztoku (75 g glukózy/hroznový cukor). Výsledok z tohto testu je k dispozícii do druhého dňa.

Ultrazvukom, alebo stetoskopom nám lekár popočúva ozvy plodu. Ich fyziologická frekvencia by mala byť v rozmedzí od 120  do 160 úderov za minútu. Rovnako nám lekár zmeria plod, či rastie a vyvíja sa ako má a či má dostatočné množstvo plodovej vody. Jedná sa o tzv. biometriu plodu. Lekár nás vaginálne vyšetrí a určí tzv. cervix skóre. To by malo mať stále hodnotu nula. V skratke povedané, potvrdí nám, že sa neotvárame.