29, 30, 31, 32 – týždeň tehotenstva

Čo sa deje v našom tele?

V tomto období najviac pre seba urobíme ak budeme dostatočne odpočívať. Musíme myslieť na dostatočný prísun vápnika, aby sa nášmu dieťatku správne vyvíjali kosti. Svoju pozornosť by sme mali venovať aj špeciálnym cvikom, ktoré naše telo pripravia na blížiaci sa pôrod. Začíname pociťovať bolesti v krížoch, opúchajú nám prsty na rukách aj nohy. Prsia sa neustále zväčšujú a vylučujú žltkastú tekutinu, preto by sme si mali kúpiť špeciálnu podprsenku na dojčenie a špeciálne vložky, ktoré nám vytekajúce mledzivo zachytia. Bude sa nám hodiť aj po pôrode. Zväčšujúca sa maternice tlačí stále na vnútorné orgány, najviac však na močový mechúr, a preto sme nútené často navštevovať toaletu.

Plod

Dieťatko v našom brušku stále priberá na váhe a obaľuje sa tukom. Dokonca má už aj vlásky na hlavičke. Jeho mozog je plne vyvinutý. V ôsmom lunárnom mesiaci tehotenstva obvykle dieťatko zaujíma už polohu dolu hlavičkou, alebo koncom panvovým. Ak je otočené zadočkom dole, nemusíme mať z toho obavy. Má ešte dostatok času, aby sa pretočilo. Ak by v tomto období nastal pôrod, dieťatko porodené po 31. týždni má veľkú šancu na prežitie. V ôsmom mesiaci tehotenstva už má dieťa dostatočne vyvinutý sluch a vníma tlkot vášho srdca a počúvaním spoznáva okolitý svet.

Na konci 32. týždňa gravidity má dieťatko už 40 až 42 cm a váži odhadom od 1800 do 2000 g.

Vyšetrenie u lekára

Návštevy u lekára začínajú byť v kratšom časovom intervale ako boli doteraz. Obvykle si nás lekár bude pozývať na kontrolu každé dva týždne.  Okrem pravidelného skontrolovania váhy (hm), krvného tlaku (TK) a vyšetrenie moču absolvujeme ultrazvukové vyšetrenie a odber krvi.

Do dokončeného 28. týždňa tehotenstva by ste mali mať sa sebou tzv. oGTT test, je to test na zistenie tehotenskej cukrovky. Označuje sa aj ako orálno – glukózo – tolerančný test.

Od 30. do 32. týždňa tehotenstva by sme mali absolvovať posledné screeningové ultrazvukové vyšetrenie. Okrem obvyklého zmerania plodu, by mala byť popísaná aj poloha akú zaujíma plod v maternici, uloženie placenty, množstvo plodovej vody a prietoky (množstvo krvi, ktoré prejde pupočníkovou šnúrou). Týmto ultrazvukovým vyšetrením je možné ešte zachytiť isté genetické dispozície plod, hlavne pri meraní jednotlivých dĺžkových či obvodových parametrov. Dá sa zachytiť aj rastová retardácia plodu (zaostávanie v raste). V tomto období sa nám robia predposledné odbery krvi. Kontroluje sa krvný obraz (KO), syfilis (BWR), žltačka (HBsAg), HIV, toxoplazmóza (TOXO) a ak máme negatívny Rh – faktor, tak nám odoberú aj kontrolné protilátky. Aj keď plod je už schopný života mimo maternice, pôrod v tomto období je ešte stále veľmi rizikový.