33, 34, 35, 36 – týždeň tehotenstva

V deviatom lunárnom mesiaci tehotenstva by sme svoju pozornosť mali presmerovať na predpôrodné kurzy. Cvičenie ako aj jednotlivé prednášky, nám uľahčia prípravu na samotný pôrod. Naučia nás rozpoznať príznaky blížiaceho sa pôrodu. Oboznámia nás o jednotlivých fázach pôrodu a naučia nás správne dýchať. Postupne strácame chuť na jedlo, sme viac unavené a spavé, aj pri malej námahe, sa rýchlo unavíme a vyčerpáme.

Štesť týždňov pred pôrodom by nám mal lekár vystaviť materskú dovolenku. Ak sa objavia zdravotné problémy, tak nám ju môže vypísať aj skôr a to už od dokončeného 32. týždňa.

Čo sa deje v našom tele?

Aj keď tomu nechceme veľmi veriť, ale naše telo má ešte rezervy. Naša  maternica je už dostatočne zväčšená a desí nás predstava, že ešte 8 týždňov musíte nejako vydržať. Začíname trpieť nespavosťou, pretože maternica je už taká veľká, že si nedokážeme nájsť pohodlnú polohu na spánok. Trápia nás „živé“ sny a časté nočné močenie nám dosť narušuje spánok. Preto by sme spánku a odpočinku mali venovať viac času, kľudne aj cez deň.  Problémy s vyprázdňovaním sú výraznejšie, môžu sa objaviť aj zápaly močovej sústavy. Všetky tieto problémy sú vyvolané ženským hormónom – progesterónom. Sfarbenia na prsných bradavkách a dvorcoch je tmavšie a výraznejšie. Je to všetko dôsledok zmien hormonálnych hladín a väčšieho prekrvenia, čo je v tehotenstve normálne.

Plod

Dieťatko v maternici už nemá dosť priestoru. Jeho pohyb je tým veľmi obmedzený. My to spozorujeme znížením pohybov plodu v priebehu dňa. Dieťatko už má plne vyvinutú chuť. Dokáže svoje chute „vychytať“ aj z plodovej vody. Najviac sa mu pozdáva sladká chuť, ktorá je dominantná. Hlávku už pokrývajú malé vlásky, očká zatvára a otvára a majú modrú farbu. V deviatom lunárnom mesiaci už dieťatko zväčša zaujalo svoju pôrodnú polohu a pomaly vstupuje do pôrodného kanála. V tomto štádiu tehotenstva z nás úplne vysáva vápnik (Ca), ktorý potrebuje na svoje kosti. Jeho orgány stále dozrievajú, ale už sú takmer dokonalé a pripravené na samostatný život mimo naše telo.

Na konci 36. týždňa meria približne 45 cm a jeho váha je 2500 až 2700 g.

Vyšetrenie u lekára

Návštevy u lekára s blížiacim sa termínom pôrodu sú častejšie. Okrem pravidelného zmerania krvného tlaku (TK), zváženia sa a skontrolovania moču, nám lekár bude počúvať srdečné ozvy plodu (OP). Asi pri každej druhej návšteve nás lekár aj vaginálne vyšetrí, aby zistil, či sa už náhodou nezačíname otvárať. Tomuto zhodnoteniu stavu krčku maternice sa zvykne hovoriť aj cervix skóre.

Okolo 35. až 37. týždňa gravidity nám lekár urobí špeciálne kultivačné vyšetrenie z  pošvy. Toto vyšetrenie označujeme ako screening na GBS (streptococcus agalactiae). Táto baktéria prirodzene osídľuje konečník a často je prenášaná do pošvy pohlavným stykom. Nám obvykle jej prítomnosť v pošve problémy nespôsobuje. Problém nastáva ak je prítomná v pošve pred pôrodom. Aby sme zabránili infekcii novorodenca, tak pri pozitívnom náleze, tesne pred pôrodom, nám budú infúziou (intra venózne) podané antibiotiká.