37, 38, 39, 40 – týždeň tehotenstva

Obavy a strach z pôrodu je úplne normálny. Mali by sme veľa odpočívať a naberať potrebnú energiu, ktorú budeme potrebovať pri pôrode. Musíme myslieť pozitívne. K tomu nám môže pomôcť cvičenie jógy alebo aromaterapia. Pomaly by sme si mali nachystať a pobaliť potrebné veci do pôrodnice a mať vybranú pôrodnicu, kde budeme rodiť.

Čo sa deje v našom tele?

V 36. týždni tehotenstva výška maternice dosahuje svoje maximum. Siaha až tak vysoko, že aj pri miernej námahe sa môžeme veľmi rýchlo zadýchať. Okolo 37. týždňa tehotenstva plod začína vstupovať do pôrodných ciest a vtedy sa nám veľmi uľaví. Tlak na bránicu a vnútorné orgány sa zmierni a nám sa začne lepšie dýchať. Naopak väčší tlak budeme cítiť smerom dole. Časté chodenie na „malú“ toaletu sme si dostatočne užili počas celého tehotenstva, no a teraz sa to ešte znásobí. S blížiacim sa dátumom pôrodu čoraz viac pociťujeme kontrakcie (sťahy maternice). Obvykle tieto kontrakcie po odpočinku, alebo teplej sprche ustupujú.

Pár týždňov pre pôrodom nám môže odísť hlienová zátka, ktorá upchávala krček maternice počas celého tehotenstva. Všetky tieto príznaky naznačujú, že pôrod je už na spadnutie. Rastúce dieťatko má v maternici už veľmi málo miesta, a preto sa nám prirodzene môže zdať, že počas dňa cítime menej pohybov. Ďalším veľmi významným príznakom pôrodu je odtok plodovej vody. Aj pri najmenšom podozrení, že nám začala plodová voda odtekať, by sme mali vyhľadať lekára. Ten nám urobí skúšku „na odtok plodovej vody“, čím nám odtok plodovej vody buď potvrdí alebo vyvráti.

Plod

V tomto štádiu tehotenstva naše dieťatko je už úplne zrelé a pripravené na život mimo maternicu. Práve v desiatom lunárnom mesiaci tehotenstva sa u dieťatka vytvára a ukladá podkožný tuk. Každý týždeň sa uloží až štvrť kg podkožného tuku, čo znamená, že plod priberá v tomto mesiaci tehotenstva najviac zo všetkých mesiacov. Na povrchu pokožky je jemný maz, ktorý sa vytráca s blížiacim sa termínom pôrodu. Koža je ružová a pokrytá jemným ochlpením – lanugom, nechtíky presahujú konce prstov. U chlapcov zostupujú semenníky do mieška a u dievčat veľké pysky ohanbia prekrývajú malé. Toto všetko sú znaky zrelosti plodu. Ak ešte stále dieťatko nie je otočené hlavičkou dole, tak to poväčšine urobí v poslednom mesiaci tehotenstva.

Na konci 40. týždňa tehotenstva meria od 48 až do 50 cm, a jeho váha sa pohybuje od 3200 do 3700 g a môže byť aj vyššia.

Vyšetrenie u lekára

Posledný mesiac tehotenstva do poradne chodíme každý 1 týždeň. Okrem pravidelného zváženia sa, zmerania krvného tlaku (TK) a vyšetrenie moču na prítomnosť hnisu, cukru a bielkoviny, nás lekár vyšetrí aj vaginálne. Tým zistí, či krček maternice je už pripravený na pôrod alebo nie. Samozrejme sleduje aj to, či nám veľmi neopúchajú nohy, popočúva ozvy plodu, poprípade si urobí kontrolný ultrazvuk.

Obvykle od dokončeného 38. týždňa tehotenstva nám bude robený tzv. monitor alebo kardiotokograf (ctg). Jedná sa o 20 minútové monitorovanie oziev plodu a činnosti maternice. Všetko sa to zaznamenáva na špeciálny papier. Natočený záznam nám lekár zhodnotí. Pri rizikovom tehotenstve nám môže lekár monitor urobiť skôr ako až v 38. týždni tehotenstva. U dvojičiek to môže byť už okolo 34. týždňa tehotenstva, alebo aj skôr, pokiaľ si to zdravotný stav vyžaduje.