5, 6, 7, 8 týždeň tehotenstva

Po vynechaní menštruácie a pri opakovanom pozitívnom tehotenskom teste, by sme si mali nechať tehotenstvo potvrdiť aj vyšetrením u lekára  Na prvú prehliadku ku gynekológovi by sme sa mali objednať najskôr 2 týždne od vynechania menštruácie, čiže 6 až 8 týždeň tehotenstva (2 lunárny mesiac). Ak prebieha u nás všetko tak ako má, tak na potvrdenie tehotenstva a vyjadrenie sa k prosperite gravidity, postačí len ultrazvukové vyšetrenie. V prípade ak náš cyklus je dlhší alebo nepravidelný a na ultrazvuku sa gravidita nedá jednoznačne potvrdiť, tak nám lekár môže odobrať krv na tehotenský hormón – hCG. Výsledok z krvi je 100% a podľa výšky hladiny hCG lekár navrhne ďalšie kontroly.

Čo sa deje v našom tele?

Pod vplyvom hormonálnych zmien sa naše telo začína meniť. Prispôsobuje sa zvyšujúcim nárokom, ktoré naň tehotenstvo kladie. Sliznica maternice (endometrium) je kyprejšia, aby sa v nej oplodnené vajíčko mohlo lepšie uchytiť a zahniezdiť (nidovať). Hlien v krčku maternice je hustejší. Vytvorí doslova hlienovú zátku, ktorá zabraňuje prieniku baktérií z pošvy vyššie.  Začínajú sa objavovať prvé príznaky tehotenstva. Môžeme trpieť rannou nevoľnosťou, objavuje sa zvracanie, prsníky sú citlivejšie a väčšie. Nie je to však pravidlom. Ak sa u nás spomínané príznaky tehotenstva neobjavia, neznamená to hneď niečo zlé. Musíme myslieť na to, že prvý trimester je veľmi zraniteľné obdobie. Mali by sme si dávať veľký pozor a vyhýbať sa aktivitám, ktoré by mohli ohroziť plod a vyvolať potrat. Netreba to však veľmi preháňať a stále si musíte opakovať, že tehotenstvo nie je choroba, ale prirodzený dej, na ktorý je naše telo stavané.

Embryo

Embryo v tomto období už pláva vo vaku naplnenom plodovou vodou. Každá bunka začína vykonávať svoju nenahraditeľnú funkciu. Embryo svojím tvarom pripomína písmeno C. Už v 6 týždni tehotenstva sa začínajú vytvárať všetky vnútorné orgány. Na jeho konci je už možné rozoznať činnosť srdca už aj na ultrazvuku. V tomto období má už embryo vyvinutý jednoduchý mozog, chrbticu, centrálny nervový systém a základy končatín. Postupne sa vytvárajú základy tráviaceho systému. Vytvárajú sa uši a ústa vrátane jazyka. Formujú sa oči, pomaly začínajú byť vidieť vnútorné a vonkajšie očné viečka. Bruško je veľké a vyklenuté.

Bunky oplodneného vajíčka vrastajú do sliznice maternice a vytvárajú klky, ktoré sa napájajú na náš krvný systém. Tým sa zaisťuje krvné zásobovanie embrya. Nároky na výživu sú zo začiatku malé, ale postupom času vzrastajú až v 12. týždni prevezme funkciu zásobovania energiou placenta.

Dĺžka embrya v 8.týždni tehotenstva je asi 2,5 až 4 cm. Váži 3 až 5 g (tj. veľkosť ako jahoda).