9, 10, 11, 12 týždeň tehotenstva

Tretí lunárny mesiac je vo vývine nášho dieťatka veľmi dôležitý. Embryo sa mení na plod a na ultrazvukovom vyšetrení už zreteľne vidíme končatiny a jednotlivé orgány, čo je pre diagnostiku rôznych vývojových chýb veľmi dôležité.  Na prvý pohľad ešte tehotenstvo na nás nie je veľmi vidieť. Ranné nevoľnosti, poprípade zvracanie z prvého trimestra pomaly ustupujú a my si konečne začíname užívať tehotenstvo naplno.

Čo sa deje v našom tele?

Naše telo sa vplyvom hormónov čím ďalej, tým viac mení. Prsia sú na dotyk citlivejšie a samozrejme aj väčšie. Už sa do svojich pôvodných starých vecí nezmestíme a začíname si kupovať tehotenské šaty. Môžeme na sebe pozorovať, že sa veľmi rýchlo zadýchame a cítime sa viac unavené. Zvyšuje sa nám tep, objavuje sa hojnejší výtok z pošvy, čo nás nemusí veľmi trápiť, pokiaľ nás nič nepáli alebo nesvrbí. V prípade, ak sa to zmení a výtok začne zapáchať, páliť alebo svrbieť, je nutné navštíviť lekára.

Plod

V tomto období už je na ultrazvuku možno zachytiť prvé pohyby dieťatka. Okolo 10. týždňa vo vývoji dieťatka nastáva veľký zlom, pretože sa embryo začína podobať na ľudský plod. Embryonálny vývoj je však dokončený až na konci 12 týždňa, kedy embryo začíname nazývať plodom (fetus).  V tomto období už veľmi pekne rozoznávame ručičky, nožičky, dokonca sú vidieť aj prsty. Postupne sa začínajú vytvárať zárodky zubov a pokračuje vývoj mozgu a centrálnej nervovej sústavy (CNS). V tomto mesiaci je už dokončený základný vývoj srdca. V 10. týždni končí rizikové obdobie pre vznik vrodených vývojových chyb. Očká plodu sú zatvorené a prekryté blanou, ústa sa občas otvárajú a zatvárajú. Plod začína byť aktívnejší, aj keď my ešte jeho pohyby necítime. Dokáže zatvoriť ruky do pästičiek a už má aj základy pre vznik nechtíkov.

Dĺžka embrya na konci 12.týždňa tehotenstva je 7 až 9 cm a váži 13 až 15 g.

Vyšetrenie u lekára

Na prvú  návštevu ku gynekológovi by sme sa mali objednať medzi 8. až 12. týždňom gravidity. Pri tejto prehliadke by nám mal doktor odobrať krv a vyšetriť z nej:

  • krvnú skupinu (KS), Rh faktor a protilátky
  • ďalej sa vyšetruje krvný obraz (KO),
  • Syfilis (BWR),
  • Toxoplazmóza (TOXO),
  • Žltačka typu B (HBsAg),
  • HIV,
  • hormóny štítnej žľazy (TSH a fT4)
  • glykémia (G).

Okrem krvných testov sa zvykne urobiť aj ster z krčka maternice – onkologická cytológia.  Neodmysliteľnou súčasťou prvého vyšetrenia v gravidite patrí aj ultrazvukové vyšetrenie, kde sa zameriava lekár hlavne na riziko vrodených vývojových chýb. Rozmery dieťatka získané pri ultrazvukovom vyšetrení sa v špeciálnom programe spracúvajú s výsledkami krvného skríningu, a tým sa stanoví možné riziko poškodenia plodu. Táto diagnostická metóda, nazývaná aj prvotrimestrálny ultrazvukový screening, je novinkou v pôrodníctve na včasné podchytenie vrodených vývojových chýb. Obvykle sa vykonáva v rozmedzí od 11+3 až do 13+6 týždňa tehotenstva.