Bolesti podbruška – Prečo nás bolí?

Bolesti podbruška – jeden z príznakov tehotenstva

Menštruácia sa nám nedostavila a na tehotenskom teste sme si našli dve čiarky. V tomto okamžiku začína u nás kolotoč otázok:

  • Je v poriadku, že más tam bolí?
  • Pociťujem mierny tlak v podbrušku, je to normálne?
  • Občas ma tam v priebehu dňa pichne, mám mať obavy?
  • Mám pocit akoby sa mala dostaviť menštruácia, mám vyhľadať hneď lekára?

Všetky tieto otázky sú normálne, pretože sa už teraz bojíme o toho malého človiečika, ktorý v nás rastie. Bolesti podbruška považujeme za jeden z príznakov tehotenstva. Tieto bolesti sa vyskytujú skoro u každej nás. Môžeme ich vnímať počas celého tehotenstva. Obyčajne to cítime ako občasné pichnutie, pálenie alebo vystreľovanie bolestí do slabín či krížov. Nemusíme sa ale báť! V tehotenstve je to normálne.

Bolesť zapríčiňuje zväčšujúca sa maternica, ktorá tlačí na okolité väzivá a tkanivá. Súčasne ako maternica rastie a zväčšuje sa, tak so sebou ťahá aj vajíčkovody a vaječníky a tým pádom to vnímame ako bolesť, podobnú tej menštruačnej bolesti.

Musíme však rozlišovať intenzitu bolesti. Ak sa s bolesťou objaví aj krvavý hlien, krvácanie či silné kŕče, mali by sme spozornieť. To môžu byť príznaky začínajúceho potratu, problému s dieťatkom, či dokonca to môže signalizovať aj mimomaternicové tehotenstvo. V tomto prípade musíme okamžite navštíviť gynekológa. Ak sa vyskytne u nás bolesť v podbrušku a zároveň máme problém s močením, ktoré vnímame bolestivo, pociťujeme pálenie pri močení, tak s najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o zápal močových ciest. Rovnako si aj tento problém vyžaduje neodkladnú lekársku starostlivosť. Nič v tehotenstve nemôžeme podceňovať!

Vziať si liek, alebo nie?

Uvažujeme nad tabletkou od bolesti? V tehotenstve rozhodne NIE! Respektíve nikdy nie bez predchádzajúcej konzultácii s lekárom, či lekárnikom. Vyhneme sa tým prípadným výčitkám, že sme užili liek, ktorý v tehotenstve nie je veľmi vhodný a zbytočne sa budeme stresovať, či sme tým náhodou dieťatku nemohli ublížiť. Od bolestí v podbrušku nám môže pomôcť aj magnézium. Môžeme ho užívať v prirodzenej forme v podobe stravy, minerálnej vody, vo forme tabletiek ale v šumivej forme. Užívanie magnézia má viacerý pozitívny účinok. Pomáha nám proti kŕčom, bolestiam a tvrdnutiu bruška, predchádza a rieši zápchu. Zároveň zabraňuje predčasnému pôrodu či potratu. Znižuje lámavosť nechtov a kazovosť zubov a znižuje riziko narodenia detí s nízkou pôrodnou hmotnosťou.