Chemické druhy antikoncepcie

Chemické antikoncepčné prostriedky (spermicídy) sú vlastne chemické látky, ktoré bránia počatiu tak, že usmrtia spermie skôr, než sa dostanú k vajíčku a oplodnia ho. Skladajú sa vždy z dvoch častí a to zinterného základu, ktorý vytvára fyzikálnu bariéru spermiám a z účinnej spermicídnej látky, ktorá imobilizuje (znemožňuje pohyb), alebo ničí spermie. Základná látka má vytvárať priľnavý film na maternicovom krčku v okolí vonkajšej bránky a v nej. Antikoncepčný preparát sa vkladá čo najhlbšie do pošvy. Po zavedení do pošvy sa rýchlo rozpúšťa. Nesmie dráždiť pošvovú sliznicu, narúšať fyziologické pomery v pošve a nesmie nepriaznivo ovplyvňovať pohlavný akt.

Často sa kombinujú s barierovými antikoncepčnými pomôckami (kondóm alebo pesar). Spermicídy sú spoľahlivé, ak sa používajú správne a pri každom pohlavnom styku. Používanie samotných spermicídnych prostriedkov je teda pre väčšinu žien nespoľahlivou antikoncepciou. Spermicídy poskytujú istú ochranu pred niektorými sexuálne prenosnými chorobami napr: chlamýdiovou infekciou alebo kvapavkou, nie však natoľko dostatočne, aby sa dalo spoľahnúť len na ne.

Spermicídy neovplyvňujú budúcu plodnosť a neškodia plodu, ak je už žena tehotná. Táto metóda je vhodná aj keď žena dojčí. V zriedkavých prípadoch určitý spermicíd spôsobuje podráždenie vagíny alebo penisu. Tieto problémy sa môžu prejaviť miernym pálením alebo vodnatým výtokom. Ak má žena reakciu na jeden druh spermicídu, treba vyskúšať iný druh. Aplikujú sa do pošvy 3 až 10 minút pred pohlavným stykom. Spermicídny účinok trvá 10 až 60 minút. Nie sú na lekársky predpis a dostať ich voľne kúpiť v lekárňach. Zvyčajne si vyžadujú spoluprácu partnera pri zavádzaní a prerušenie milostného aktu, čo mnohé pára považujú za nevýhodu.

Spermicídy poznáme vo viacerých podobách

  • Krémy a gély
  • Peny
  • Čapíky
  • Prúžky

Krémy a gély

Niektoré krémy a gély sa používajú súčasne s bariérovou antikoncepčnou pomôckou. Niektoré sa predávajú s aplikátorom, pomocou ktorého si gél nanesie žena do pošvy. Je dôležité si pozorne prečítať návod na balení. Krémy a gély účinkujú asi hodinu. Ak bude pohlavný styk po tomto čase, je potrebné naniesť si spermicíd znova. Ak je koitus (pohlavný styk) viackrát, je dôležité si ho naniesť pred každým stykom. Krémy a gély sa pokladajú za najúčinnejšie z chemických antikoncepčných metód, pretože najlepšie pokrývajú krček maternice a stenu pošvy.

Peny

Antikoncepčné peny sa predávajú v sprejoch. Penu zo spreja je potrebné naniesť na priložený aplikátor, ktorý sa potom zavedie do vagíny podobne ako tampón. Treba si pozorne prečítať priložený návod na balení. Účinkuje tiež jednu hodinu.

Čapíky

Čapíky sú valcovité tabletky, ktoré sa prstom zavedú do pošvy. Čapík sa musí vsunúť hlboko až ku krčku maternice. Je potrebné si ho zaviesť 10 až 15 minút pred pohlavným stykom, aby sa rozpustil. Aj pri čapíkoch platí, že pred každým stykom je potrebné zaviesť do vagíny nový čapík.

Antikoncepčný prúžok

Antikoncepčný prúžok je 5 centimetrový pruh spermicídu, ktorý sa zavádza hlboko do vagíny, až ku krčku. Prúžok sa za 5 až 10 minút rozpustí a potom účinkuje asi 2 hodiny.

Nevýhodou spermicídov je, že ich antikoncepčný účinok je pomerne nízky ak sa používajú samostatne.

Použitá literatúra
  • Diplomová Práca, Plánované rodičovstvo ako základné ľudské právo, Katarína Pramuková, Martin 2003