Cisársky rez – Kedy ho musíme podstúpiť?

Cisársky rez je dnes najčastejším operačným pôrodom. Dalo by sa povedať, že skoro každé 10. tehotenstvo je ukončené cisárskym rezom. Rovnako by sme si mali uvedomiť,  že je až 6 krát pre nás rizikovejším, ako keby sme rodili spontánne, čiže prirodzene vaginálnou cestou. Z tohoto pohľadu by sme nemali trvať na jeho prevedení, ak si to náš či zdravotný stav nášho dieťatka výslovne nevyžaduje.  Ako každá operácia, tak aj cisársky rez so sebou nesie značné riziká.

K cisárskemu rezu sa lekári prikláňajú v takom prípade:

  • Ak sme už raz cisárskym rezom rodili, ale samozrejme to nemusí byť vždy pravidlom.
  • Ďalším dôvodom je náš zdravotný stav a stav dieťatka.
  • Viac-početné tehotenstvo (dvojičky, trojičky).
  • Nepriaznivé polohy plodu (keď dieťatko je uložené inak ako hlavičkou dole).

Cisársky rez sa najčastejšie vykonáva ešte pred samotným termínom pôrodu a pred nástupom pravidelných kontrakcií, ktoré by mohli viesť až k samotnému pôrodu. Tento typ cisárskeho rezu nazývame plánovaný. Ak je nutné vykonať cisársky rez v priebehu pôrodu, hovoríme o tzv. akútnom cisárskom reze. Ten je možný urobiť len v priebehu I.doby pôrodnej, kedy dieťatko je ešte voľne nad panvou.  Najčastejšou príčinou je nedostatočné okysličovanie plodu tzv. hypoxia plodu.

Cisársky rez vždy prebieha v anestézii. Rez je vedený priečne, v dolnej časti podbruška tak, že potom nie je skoro viditeľný a my môžeme aj po takomto pôrode nosiť v lete dvojdielne plavky. Ak v priebehu operácie nenastanú žiadne neočakávané komplikácie, tak netrvá dlhšie ako 45 minút. Po ukončení cisárskeho rezu sme prevezené na jednotku intenzívnej starostlivosti (JIS), kde je nám poskytnutá potrebná starostlivosť a dieťatko nám nosia na kojenie sestričky. Obvykle na tomto oddelení neostávame dlhšie ako 24 hodín. Potom sme prevezené k ostatným mamičkám na oddelenie šestonedelia, kde obvykle pobudneme ďalších 5 až 6 dní.  Pri odchode z pôrodnice nás lekár ešte vyšetrí, skontroluje hojenie jazvy a vytiahne stehy, pokiaľ nie sú samovstrebatelné.