Dojčenie

Spôsob výživy, či dieťa bude dojčené, alebo kŕmené náhradami materského mlieka, závisí len a len na vašom rozhodnutí. K tomu, aby ste sa mohla správne rozhodnúť musíte mať dostatočné informácie.

Dojčenie je vaše právo, nie povinnosť!

vrcholných pocitov v starostlivosti o dieťa. Zároveň dávate svojmu dieťaťu tú najlepšiu potravuakú môže dostať. Vy aj dieťatko sa dojčeniu musíte naučiť. Musíte byť trpezlivá a hlavne vytrvalá. Ak ste prvorodička o odbornú pomoc určite požiadajte zdravotný personál, ktorý vám s radosťou pomôže a spoločne zvládnete úskalia v dojčení.

Výhody dojčenia

Dojčenie je pre vás a vaše dieťatko veľmi prospešné z mnohých dôvodov. Skôr ako sa rozhodnete pre dojčenie alebo pre umelú výživu, zvážte tieto fakty.

Výhody pre vás

Pomáha maternici pri jej zmenšovaní sa a návratu do pôvodného stavu. Pri tvorbe mlieka sa spotrebúva veľké množstvo energie a to napomáha k znižovaniu vašej telesnej hmotnosti. Je dokázané, že ak žena dojčila minimálne 3 mesiace je u nej menšie riziko vzniku rakoviny prsníka ako u žien, ktoré nedojčili, alebo dojčili len veľmi krátko. Neodmysliteľnou výhodou dojčenia je, že vytvára silné puto medzi matkou a dieťaťom. Výhodou dojčenia je, že vždy máte stravu pripravenú pre dieťatko kedykoľvek o to požiada. Odpadáva vám príprava a zohrievanie umelej stravy a umývanie fľašiek

Výhody pre dieťatko

Materské mlieko obsahuje unikátnu zmes živín, hormónov a iných dôležitých látok, čo z neho robí najzdravšiu možnú stravu pre novorodenca, ktorá sa proste nedá ničím nahradiť. Znižuje riziko infekcie uší, zažívacieho a dýchacieho traktu počas prvých rokov života. Nedochádza k alergickým reakciám. Chráni dieťa pre vznikom civilizačných ochorení v staršom veku. Je akýmsi elixírom múdrosti, pretože prispieva k správnemu rozvoju mozgu dieťatka. Je ľahko stráviteľné, a preto nespôsobuje zažívacie problémy. Dojčením dieťa od matky prijíma protilátky, ktoré posilňujú jeho imunitu.

98% mamičiek je schopných dojčiť. Môže však nastať situácia, ktorá vám dojčenie znemožní, alebo vám lekár dojčiť výslovne zakáže(napr: liečba rakoviny, AIDS, hepatitída typu B, drogová závislosť). Riziko nákazy dieťatka je v tomto prípade veľmi vysoké, a preto je lepšie, ak dieťatko bude živené umelou stravou.