Druhy antikoncepcie

Slovo antikoncepcia (kontracepcia), znamená predchádzať tehotnosti použitím dostupných antikoncepčných prostriedkov. V dnešnej dobe majú muži ako aj ženy k dispozícii širokú škálu spoľahlivých antikoncepčných prostriedkov.

Medzi druhy antikoncepcie patria

  • Prirodzené metódy antikoncepcie
  • Mechanické metódy antikoncepcie
  • Chemické metódy antikoncepcie
  • Hormonálna antikoncepcia

Prirodzené druhy antikoncepcie

Prirodzené metódy antikoncepcie sú založené na poznaní mužskej a ženskej reprodukcii a ne sledovaní a prirodzených signálov tela počas menštruačného cyklu. Prirodzené druhy antikoncepcie.

Patrí sem: Počítanie plodných a neplodných dní, metóda cervikálneho hlienu, metóda merania bazálnej teploty.

Mechanické druhy antikoncepcie

Tento druh antikoncepcie bráni počatiu tým, že vytvárajú fyzickú prekážku medzi prenikajúcimi spermiami a maternicou. Je vhodné používať pri tejto metóde antikoncepcie spermicídny gél. Patrí sem: Prerušovaná súlož, prezervatív, cervikálna čiapočka, vaginálny pesar, vnútromaternicové teliesko. Mechanické druhy antikoncepcie.

Chemické druhy antikoncepcie

Medzi najznámejšie chemické antikoncepčné metódy patria spermicídy. Sú to také látky, ktoré bránia počatiu tým, že spermie usmrtia skôr, než sa dostanú k vajíčku. Chemické druhy antikoncepcie.

Hormonálna antikoncepcia

Účinok tejto antikoncepčnej metódy spočíva v tom, že blokuje ovuláciu, mení viskozitu cervikálneho hlienu, ktorý sa tak stáva prekážkou pre spermie a zároveň pôsobí na sliznicu maternice, ktorá nie je potom schopná prijať oplodnené vajíčko. Patria sem: hormonálne náplasti, tabletky, implantáty, hormonálny krúžok, injekcie. Hormonálna antikoncepcia.

Použitá literatúra

  • Diplomová Práca, Plánované rodičovstvo ako základné ľudské právo, Katarína Pramuková, Martin 2003