Koenzým Q10

Koenzým Q 10 alebo ubichinon sa stal jedným z najpopulárnejších potravinových doplnkov takmer na celom svete.  Objavený bol v roku 1957 a v roku 1978 bol Brit Peter Mitchell odmenený Nobelovou cenou za jeho výskum. Koenzým Q 10 je neoddeliteľnou súčasťou ľudského organizmu, pretože sa podieľa na všetkých pochodoch v tele, pri ktorých sa spotrebováva energia. Jeho najvyššia koncentrácia je v srdci, v pečeni, v pľúcach, ľadvinách a v reprodukčných orgánoch.

Doporučená denná dávka pre dospelého človeka je 30 až 50 mg denne, najlepšie vo dvoch dávkach. Liečebná dávka koenzýmu Q 10 je 100 až 200 mg 2 x denne. Tehotné a dojčiace ženy by mali byť s užívaním koenzýmu Q 10 opatrné a mali by sa vždy poradiť s lekárom.

Prírodnými zdrojmi, kde koenzým Q 10 môžeme nájsť je pečeň, mäso, sardinky, špenát a lieskové oriešky. Ani vyšší príjem koenzýmu Q 10 nemá na telo škodlivé účinky, pretože telo si samo reguluje jeho spotrebu. Nie je návykový a nemá ani vedľajšie účinky. Je to významný antioxidant, pomáha pri vredových ochoreniach, urýchľuje hojenie po chirurgických výkonoch, pomáha stabilizovať hladinu krvného cukru u diabetikov, spomaľuje priebeh roztrúsenej sklerózy, Parkinsonovej a Alzheimerovej choroby. Zvyšuje celkovú vitalitu organizmu, výkonnosť a plodnosť.