Kŕčové žily – Ako s nimi bojovať?

Asi jednu tretinu  z nás tehotných trápia hlavne od druhej polovice a ku koncu tehotenstva kŕčové žily na nohách – varixy. Hlavnú rolu tu zohráva váhový prírastok, prebiehajúce hormonálne zmeny, zvýšený objem krvi v cievach, rastúce bábätko a genetická výbava.

Prejavy kŕčových žíl na nohách

Obvykle zo začiatku je to pre nás len kozmetická chybička krásy, a často krát vyšetrenie u lekára zbytočne odkladáme na neskôr. Tento postoj však nie je veľmi rozumný. Lepšie je tomuto problému predchádzať ako potom riešiť jeho dôsledky.  Začiatky kŕčových žíl na nohách bývajú nenápadné. Prejavujú sa ako pavučina tenučkých popraskaných žiliek na predkolení, ktorým ľudovo hovoríme „metličky“. Pri nich pociťujeme bolesti, kŕče, pocity ťažoby a únavy. Môžu spôsobovať závažné ochorenia, ako sú zápaly žíl a kože, vredy predkolenia či trombózu. Neskôr sa nám na nohách objavia varixy – rozšírené uzlovité žily, vystupujúce na povrch. V ďalších štádiách pozorujeme opuch, hnedé alebo belavé fľaky, ekzém, až po vred predkolenia.

Ako sa kŕčovým žilám môžeme vyhnúť?

Účinnou prevenciou a neskôr aj liečbou, je nosenie sťahujúcich pančuchových nohavíc. Tie nám môže predpísať gynekológ alebo cievny lekár. Mali by sme sa vyvarovať dlhému státiu, alebo dlhému sedeniu. Ak si to naša práca vyžaduje, tak je nutné robiť si dlhšie prestávky, alebo pri sedavom zamestnaní, je vhodné mať nohy vo zvýšenej polohe. Vrámci prevencie nám rovnako dobre pomôže striedanie teplej a studenej sprchy. S teplom by sme to ale nemali preháňať. Sauny, soláriá, teplé kúpele, opaľovanie sa a teplé vosky by sa mali stať pre nás tabu. Varixom môžeme vyhlásiť vojnu aj správnou životosprávou obohatenou o vitamín C a vitamín E, zinok, koenzým Q10, lecitín a flavonoidy. Dostatočná pohybová aktivita nás nielenže bude udržovať v dobrej kondícii, ale podporí aj náš cievny systém. Vhodné je pre nás plávanie, bicyklovanie, prechádzka a cievna gymnastika. Musíme myslieť na to, že s každým kilom navyše, rastie zátaž aj pre naše nohy.

Aké sú možnosti liečby kŕčových žíl?

Obvykle sa problém s kŕčovými žilami po pôrode zlepší. Ak nie, tak ako prvá voľba liečby sú rôzne gély a krémy, ktoré aj bez lekárskeho predpisu dostanete kúpiť v lekárni. Vo väčšine prípadov postačí nosenie elastických pančúch.  Bolestivé kŕčové žily si obvykle vyžadujú už pomoc lekára a chirurgické ošetrenie. Táto procedúra sa vykonáva pri lokálnej anestézii a netrvá dlhšie ako pol hodinu. Existuje však aj nechirurgická procedúra – sklerotizácia žíl. Bohužiaľ sa často krát stáva, že aj napriek tomuto ošetreniu žíl sa časom varixy objavia na inom mieste.