Menštruácia – Prečo každý mesiac krvácame?

Čo je menštruácia?

Menštruácia je odlučovanie časti sliznice maternice. Sliznica prestáva rásť, cievy sa začínajú zužovať a ich steny porušovať. To vedie k jej odumieraniu a následne k odlupovaniu a menštruačnou krvou sa vyplaví z tela von. Krvácanie zvyčajne trvá 3 až 5 dní, ale môže trvať kľudne len 1 až 8 dní. Krvácanie môže mať rôznu intenzitu. Niektoré krvácame silnejšie, niektoré slabšie. Priemerná strata krvi je 50 až 100 ml (približne 4 prekrvácané vložky denne). Všetky spomínané varianty sú považované za normálne.

Menštruácia sa u nás po prvý krát objavuje medzi 11. až 14. rokom života. Veková hranica sa dnes ešte viac  znižuje. Prvá menštruácia sa nazýva menarché. Na začiatku je menštruácia nepravidelná, zvyčajne bez uvoľnenia vajíčka, teda bez ovulácie. To ale neznamená, že nemôžeme otehotnieť! Už od prvej menštruácie sa môžeme stať matkami. Nepravidelný cyklus by sa nám mal upraviť do dovŕšenia 18. roku. Okolo 45. roku života u nás opäť nastávajú zmeny, v tom zmysle, že nastupuje klimaktérium. Menštruácia slabne,  je nepravidelná až úplne zmizne.

Okolo 30 až 50 % z nás má menštruáciu spojenú s bolesťami, kŕčmi alebo tlakom v podbrušku. Bolesti sú rôznej intenzity. Môže sa u nás vyskytnúť aj napätie v prsiach, únava, nechutenstvo, nervozita, zvracanie, mdloby, bolesť hlavy, depresia, nafúknuté brucho, zadržiavanie vody v tele, zvýšená chuť do jedla. Tieto problémy sa objavujú 1-2 dni pred menštruáciou a môžu trvať aj prvé dni menštruácie. Vtedy hovoríme  o predmenštruačnom syndróme.

Bolesť môžeme zmierniť úpravou životosprávy (vynecháme tučné, vyprážané jedlá, alkohol a zvýšime príjem zeleniny, ovocia, bylinných čajov, orechov, celozrnných výrobkov), zvýšime pohybovú aktivitu, snažíme sa odstrániť alebo aspoň zmierniť stres, zvýšime príjem vitamínov, minerálov (vápnik,  železo, horčík – poskytujú úľavu od bolestí a kŕčov). Pomôcť nám môže aj priloženie teplých obkladov na podbruško alebo kríže. Niektorým z nás môže pomôcť aj aromaterapia.

Menštruačný cyklus môžeme rozdeliť do 4 fáz:

  • Menštruácia (1. – 5. deň cyklu) – v tejto fáze dochádza k odlučovanie sliznice dutiny maternice s následným krvácaním z pošvy.
  • Proliferačná (folikulárna) fáza (6. – 11. deň cyklu) – v tejto fáze dozrieva tzv. dominantný folikul vo vaječníku a obnovuje sa sliznica maternica, ktorá sa pomaly pripravuje na prijatie oplodneného vajíčka. Sliznica maternice má výšku okolo 3 – 5 mm.
  • Ovulácia (12. – 14. deň cyklu) – tu dochádza k prasknutiu dominantného folikulu  a uvoľneniu vajíčka do vajíčkovodu. Mnohé vieme presne kedy máme ovuláciu a to vďaka bolestiam v podbrušku a produkciou hlienu, ktorý má konzistenciu ako vaječný bielok.
  • Sekrečná (luteálna) fáza (12. – 28.deň cyklu) – v tejto fáze sa premieňa prasknutý folikul na tzv. žlté teliesko a sliznica maternice sa pripravuje na prijatie oplodneného vajíčka, ktoré putuje vajíčkovodom do dutiny maternice. Sliznica maternice v tejto fáze má výšku okolo 7 mm.

Hygiena a menštruácia

Počas menštruácie je vhodná zvýšená osobná hygiena. Najvhodnejšie je častejšie sprchovanie s použitím intímnych mydiel, gélov alebo použiť len čistú vodu. Kúpanie sa moc neodporúča. Samozrejmosťou je časté menenie vložiek, tampónov.  Pohlavný styk nie je zakázaný, ale neodporúča sa, pretože počas menštruácie je väčšie riziko, že sa patogénne mikroorganizmy dostanú do vnútorných rodidiel ženy (maternica, vajíčkovody) a spôsobia infekciu. Okrem vložiek či tampónom si môžeme vybrať počas menštruácie aj morské špongie, menštruačný kalíšok alebo textilné vložky.

Zastavenie alebo posun menštruácie

Ak si potrebujeme posunúť menštruáciu či už kvôli dovolenke, výletu, oslave alebo cestovaniu, tak už ani toto nie je problém. Sú rôzne babské rady, vďaka ktorým sa nám to môže podariť, ale ak potrebujeme zaručene posunúť menštruáciu, po dohovore s lekárom začneme užívať hormonálne lieky. Tie sa začínajú brať 3 dni pred očakávanou menštruáciou a užívajú sa po celú dobu,  počas ktorej chceme krvácanie oddialiť. Ak berieme antikoncepciu, tak si neurobíme klasickú 7 dňovú prestávku v užívaní tabletiek, ale berieme antikoncepciu stále.