Menštruačný cyklus

Menštruačný cyklus, menštruácia alebo menzes, toto všetko vyjadruje jednu a tú istú vec, ktorá sa u každej ženy od puberty do obdobia klimaktéria deje mesiac, čo mesiac už odnepamäti. Bez ohľadu na to, či chceme alebo nechceme mať deti, v čase dospievania vplyvom ženských hormónov dostaneme menštruáciu a tá sa bude opakovať mesiac, čo mesiac až 35 – 40 rokov nášho života.

Každý mesiac nám vo vaječníkoch bude dozrievať vajíčko, ktoré bude pripravené na oplodnenie, ak k tomu nedôjde spolu s odlúpenou sliznicou maternice (endometriom) sa krvou vyplaví von z tela. Menštruácia alebo ak chcete menštruačný cyklus riadi mozog a hormóny. Poznať svoj menštruačný cyklus, vedieť kedy mám plodné a neplodné dni je pre ženu nesmierne dôležité. Tieto vedomosti môže žena využiť pri zabránení gravidity, alebo naopak, keď sa snaží o tehotenstvo.

Dĺžka jedného cyklu sa počíta od prvého dňa, ako žena začala krvácať po prvý deň nasledujúceho krvácania. Obyčajne menštruačný cyklus sa opakuje po uplynutí 28. až 30. dňoch. Samozrejme je to veľmi individuálne. Dĺžka cyklu, hlave keď nie je regulovaná hormonálnymi liekmi môže kolísať medzi 24. až 35. dňom, čo je stále považované za fyziologické teda úplne normálne.

Menštruácia sa obyčajne objavuje medzi 11. až 14. rokom života. Prvá menštruácia sa odborne zvykne nazývať aj menarché. Spočiatku môže byť menštruácia nepravidelná a často krvácanie môže prebiehať bez uvoľneného vajíčka teda tzv. anovulačné krvácanie. To však neznamená, že dievča nemôže otehotnieť. Od prvej menštruácie je žena schopná otehotnieť. Menštruačný cyklus sa môže upraviť až okolo 18. roku života. Opäť okolo 45. roka života sa menštruácia stáva nepravidelná. V období klimaktéria menštruácia slabne, predlžuje sa rozmedzie medzi jednotlivými cyklami ,až menzes úplne vymizne. Menštruačný cyklus trvá obyčajne 4 až 8 dní. Žena menštruáciou stratí asi 30 až 80 ml krvi. Ak je však strata krvi vyššia opakovane ako 80ml, tak žena trpí anémiou (chudokrvnosťou) a stráca železo. V závislosti na sile krvácania možno krv zachytávať do hygienických vložiek, alebo do tampónov zavedených do pošvy. Menštruácia nie je choroba, nemala by vôbec ovplyvňovať život ženy a znemožňovať prácu alebo športovú aktivitu ženy. Dokonca aj počas menštruácie môžete mať pohlavný styk, pokiaľ to partnerovi nevadí. Treba však myslieť na to, že ste náchylnejšia na rôzne infekcie. V čase menštruácie, teda krvácanie je vhodné dodržiavať zvýšenú hygienu a to hlavne v období leta, kedy sa prirodzene viac potíme.

Meštruačný cyklus

 

Vhodné je si viesť menštruačný kalendár, kde si budete poctivo zapisovať kedy ste menzes dostala, aký bol silný a ako dlho trval. Môžete si doňho zaznačovať, kedy ste mala pohlavný styk, či užívanie liekov, aby lekár pri nejakej odchýlke vedel, čo váš stav mohlo poprípade vyvolať alebo ovplyvniť.

Menštruačný cyklus môžeme rozdeliť do viacerých fáz, ktoré sa cyklicky opakujú mesiac, čo mesiac. Zmeny hladín ženských hormónov a hormónov vylučovaných z hypotalamu (žľaza v mozgu riadiaca menštruačný cyklus) riadia celý cyklus a vyvolávajú zmeny na vaječníkoch, maternici a jej výstelky (endometria), svaloviny maternice (myometria), krčku maternice (cervixe) a napokon aj zmeny v pošve (vagíne).

Ovariálny cyklus

V ováriách (vaječníkoch) každý mesiac dozrieva vajíčko. Každá žena sa narodí už s určitým počtom vajíčok (1 až 2 milióny v oboch vaječníkoch). V období dospievania sa počet vajíčok redukuje na 500 000, z ktorých každý mesiac dozreje jedno vajíčko, ktoré sa uvoľní v čase ovulácie a je pripravené na oplodnenie spermiou. Tomuto dozretému vajíčku, ktoré sa následne uvoľní, teda praská, hovoríme aj Graafov folikul. Na mieste uvoľnenia vajíčka ostáva malá jazva, ktorú odborne označujeme žlté teliesko (corpus luteum). K ovulácii dochádza zhruba v polovici menštruačného cyklu. Takže ak menštruačný cyklus má 28 dní, tak k ovulácii dôjde 14.deň cyklus +- 2 dni. Po uvoľnení graafovho folikulu je následne vajíčko zachytené fimbriami vajcovodu a postupne putuje do maternice. Ak sa vo vajíčkovode vajíčko nestretne so spermiou a nie je oplodnené, tak následne sa vylúči s menštruačnou krvou z tela von.

Cyklus prebiehajúci v maternici

V dôsledku zmien hladín hormónov, ktoré pôsobia na vaječníky súčasne ovplyvňujú aj maternicu, jej sliznicu (endometrium) a svalovinu (myometrium), a vplývajú aj na zmeny prebiehajúce na krčku maternice a v pošve.

Endometriálny cyklus

Hormonálne zmeny vplývajú na sliznicu maternice (endometrium), ktorá v priebehu menštruačného cyklu mení svoju hrúbku. Preto tento cyklus môžeme rozdeliť na viacero fáz.

Proliferačná fáza: Začína približne v 5. deň cyklu a prejavuje sa rastom endometria, ktoré na konci tejto fázy má výšku 3 až 5 mm.

Sekrečná fáza: Začína okolo 15. dňa cyklu a končí 26. dňom. Vo vaječníkoch dochádza k uvoľneniu dozretého vajíčka, na čo endometrium reaguje tým, že už okolo 20. dňa má výšku 7 mm. Tým sa sliznica maternice pripravuje na uhniezdenie (nidáciu) oplodneného vajíčka. Dĺžka sekrečnej fázy je konštantná, trvá približne 14 dní. Ak k oplodneniu nedôjde sekrečná fáza prechádza do ďalšej poslednej fázy a to do menštruačnej.

Menštruačná fáza: Asi okolo 26. dňa cyklu dochádza k degeneratívnym zmenám na sliznici endometria. Sliznica prestáva rásť, cievy sa začínajú zužovať a ich steny porušovať, čo vyvolá následne odlupovanie sliznice, ktorá odumiera. Odlúčená sliznica spolu s menštruačnou krvou dochádza z tela von.

Cyklus myometria

Myometrium je svalovina maternice, ktoré ako aj ostatné časti reaguje na prebiehajúce zmeny počas menštruačného cyklu. Počas menštruácie sa sťahy tejto svaloviny podieľajú na odlupovaní sliznice maternice, čo niektoré ženy môžu vnímať bolestivo.

Cervikálny cyklus

Počas menštruačného cyklu aj na krčku maternice dochádza k zmenám na sliznici, ktorá sa však neodlučuje ako sliznica maternice. Sliznica na krčku maternice produkuje cervikálny hlien, ktorý počas cyklu mení svoj charakter a napomáha k samotnému oplodneniu. Stáva sa v čase ovulácie priechodnejším pre spermie, ktorým vytvára priaznivé podmienky, aby sa dostali až k uvoľnenému vajíčku.

Vaginálny cyklus

Epitel vo vagíne je pomerne, hlavne v zadnej tretine pošvy, citlivý na zmeny hormonálnych hladín. Zmeny tohto epitelu sa zhodujú so zmenami vo vaječníkoch.

Použitá literatúra

  • Gynekologie a porodnictví, Gerhard Martius, Meinert Breckwoldt, Albrecht Pfleidere a kolektív
  • Zdravoveda pre ženy, Randon House
  • Gynekologie, Lukáš Rob, Alois Martan, Karel Citterbart a spol.