Mimomaternicové tehotenstvo – Prečo k nemu dochádza?

K mimomaternicovému tehotenstvu dochádza vtedy, keď sa oplodnené vajíčko uchytí mimo dutinu maternice. Najčastejšie k tomu dochádza vo vajíčkovode.  Preto sa toto tehotenstvo zvykne označovať aj ako „tubárne tehotenstvo“.  Okrem vajíčkovodu sa oplodnené vajíčko môže uchytiť na vaječníku, v brušnej dutine alebo v krčku maternice. Zvýšené riziko výskytu mimomaternicového tehotenstva máme po prekonaní zápalových ochorení v malej panve, po chirurgických zákrokoch, alebo po prekonaní niektorej z pohlavne prenosný chorôb. Dokonca aj pri zavedenom vnútromaternicovom (nehormonálnom) teliesku môže dôjsť k mimomaternicovému tehotenstvu.

K mimomaternicovému tehotenstvu dochádza aj pri poruchách dozrievania a transportu vajíčka. Jednou z hlavných príčin sú natoľko zúžené vajíčkovody, že oplodnené vajíčko nie je schopné cez ne prejsť. Takto vzniknutá gravidita nemá veľkú šancu na prežitie. Embryo nemá dostatok živín na svoj vývoj a takéto tehotenstvo sa musí čo najskôr ukončiť. Mimomaternicové tehotenstvo nás veľmi ohrozuje na živote, preto je veľmi dôležité, aby sa na tehotenstvo prišlo čo najskôr. Tým zabránime ruptúre (pretrhnutiu) steny napr. vajíčkovodu. Ak predsa len dôjde k jej narušeniu, je to  sprevádzané silnou až kŕčovitou bolesťou a krvácaním do dutiny brušnej. Je to veľmi závažný až život ohrozujúci stav, vyžadujúci si okamžitú pomoc lekára.

Príznaky mimomaternicového tehotenstva

Jedným z najhlavnejších príznakov mimomaternicového tehotenstva je samozrejme vynechanie menštruácie, podobne ako to je pri klasickom tehotenstve. Tehotenský test bude jednoznačne pozitívny. Môžu sa objaviť všetky klasické príznaky tehotenstva ako je ranná nevoľnosť, zvracanie, citlivosť prsníkov atď… Tieto spomínané symptómy naznačujú, že sme síce tehotné, ale je nutné si nechať potvrdiť tehotenstvo lekárom a to najlepšie do dvoch týždňov od vynechanej menštruácie. Pokiaľ nastanú nejaké neočakávané problémy, tak lekára je nutné vyhľadať skôr.

Diagnostika mimomaternicového tehotenstva

Ak nám vynechala menštruácia a zároveň je veľká pravdepodobnosť, že by sme mohli byť tehotné, tak by sme si mali urobiť tehotenský test. Pri pozitívnom výsledku by sme mali navštíviť lekára a nechať si tehotenstvo potvrdiť. Už dva týždne po vynechaní menštruácie, teda okolo 6. až 7. týždňa, je tehotenstvo dobre viditeľné na ultrazvuku. Týmto vyšetrením sa jednoznačne dá  tehotenstvo potrvdiť. Ak ultrazvukové vyšetrenie nie je jednoznačné, tak nám lekár doporučí odber krvi na tehotenský hormón HCG (ľudský choriogonatropín). Obvykle do druhého dňa sú dostupné výsledky.  Ak hodnoty HCG budú  nad hodnotu 1000 až 1500 IU/l, tak tehotenstvo musí byť viditeľné na ultrazvuku, ak nie je, tak to je signálom, že sa s najväčšou pravdepodobnosťou jedná o mimomaternicové tehotenstvo. Zvykneme ho označovať aj skratkou GEU – gravidita extra uterus.

Liečba mimomaternicového tehotenstva

Liečba mimomaternicového tehotenstva veľmi závisí od daného stavu, vývojového štádia a od stupňa poškodenia orgánu, kde sa tehotenstvo uchytilo. Najčastejšie nás lekár odošle do nemocnice na ukončenie tehotenstva a tým sa zabráni ďalším komplikáciám. Ak sa na mimomaternicové tehotenstvo príde pomerne včas, tak lekár nám môže odporučiť aj medikamentóznu liečbu. V takomto prípade dostaneme špeciálny liek tzv. methotrexát. Pôsobením tohto lieku sa tkanivo zárodku rozloží a telo je schopné ho vstrebať. Po podaní lieku budeme veľmi dôkladne sledované, aby sa včas odhalili prípadné komplikácie. V niektorých prípadoch je nutné podať viac dávok tohto lieku. Po prekonaní mimomaternicového tehotenstva by sme sa o ďalšie tehotenstvo nemali pokúšať skôr ako za pol roka. Je to len a len pre naše dobro.