Novorodenec

Novorodenec nie je miniatúrou dospelého človeka, ako sa tradovalo v minulosti. Novorodenecké obdobie trvá od pôrodu až 28 dní po ňom. Tesne po pôrode sa vám vaše dieťatko bude zdať iné ako ste si ho možno predstavovali. Tak ako pre vás, tak aj pre dieťa je pôrod veľmi namáhavá a vyčerpávajúca udalosť. Môžete na telíčku dieťatka zbadať zvláštne biele mazivo, rôzne červené škvrny alebo iné sfarbenia pokožky. Obyčajne tieto stavy pominú priebehom dvoch – troch týždňov, takže sa nemusíte znepokojovať. Ak by sa vám aj napriek tomu niečo nezdalo, opýtajte sa na to lekára alebo sestričky, ktorí vás určite upokoja.

Novorodenca klasifikujeme podľa dvoch parametroch

 • Podľa dĺžky tehotenstva
 • Podľa pôrodnej hmotnosti

Podľa dĺžky tehotenstva

 • Predčasne narodený, nedonosený novorodenec (narodený pred 38t.t)
 • Termínový novorodenec (narodený v termíne)
 • Prenášaný novorodenec (narodený po termíne pôrodu)

Podľa pôrodnej hmotnosti

 • Fyziologická novorodenecká hmotnosť (eutrofický novorodenec)
 • Novorodenecká hmotnosť, viac ako 4000g (hypertrofický novorodenec)
 • Nízka pôrodná hmotnosť, menej ako 2500g (hypotrofický novorodenec)

Prvé vyšetrenie novorodenca

Prvé vyšetrenie novorodenca je úlohou pôrodnej asistentky alebo novorodeneckej sestričky. Vykonáva sa bezprostredne po pôrode dieťatka na pôrodnej sále.

Prvým najdôležitejším opatrením je uvoľnenie dýchacích ciest. Odsatie úst za pomoci sterilného katétra na jedno použitie.

Ďalšou dôležitou vecou, ktorá sa vykonáva tesne po pôrode dieťaťa je podviazanie pupočníka. Názory kedy pupočník podviazať sa rôznia, takže záleží na zvyklostiach toho daného zdravotného pracoviska a samozrejme na zdravotnom stave dieťatka.

Súčasne po pôrode sa u dieťaťa hodnotí tzv. Apgarove skóre. Je to kompletné zhodnotenie najdôležitejších životných funkcií dieťaťa. Hodnotí sa srdcová činnosť, dýchanie, svalový tonus, reakcia na podráždenie a farba kože v časovom intervale tesne po narodení, po 5. minútach a po 10.minútach.

Sestrička po prestrihnutí pupočníkovej šnúry si dieťatko odvedie do novorodeneckého boxu, kde dieťatko odváži, zmeria jeho dĺžku, zbaví ho pôrodného mazu použitím olejčeka, označí ho a preventívne prevedie kredeizáciu (kvapne očné kvapky do očí novorodenca), aby zabránila vzniku očnej infekcii. Obyčajne sa injekčne aplikuje novorodencovi vitamín K.

Sestrička dbá na to, aby minimalizovala tepelné straty novorodenca, lebo ešte nemá vyvinuté termoregulačné mechanizmy.

Lekár popočúva srdiečko a pľúca dieťatka, či je všetko ako má byť. Šelest na srdiečku je u novorodenca bežný, obvykle nesignalizuje nič vážne. Prehmatá bruško dieťatka, a tým skontroluje, či vnútorné orgány sú správnej veľkosti. Skontroluje vonkajšie pohlavné orgány. U chlapcov zistí, či oba semenníky zostúpili do mieška a u dievčatiek by mali veľké pisky ohanbia prekrývať malé. Vyšetrí aj chodidlá, ich veľkosť a ohybnosť.

Takto ošetreného novorodenca obvykle zabaleného v perinke vám prídu ukázať s tým, že vás sestrička oboznámi s jeho mierami a váhou a väčšinou za vašej spolupráce vám dieťatko priloží k prsníku. Má to veľmi veľký význam pri započatí laktácie.

Adaptácia novorodenca po pôrode

Po pôrode musí každý novorodenec prejsť sériou veľkých zmien, za pomoci ktorých sa prispôsobuje novým podmienkam mino tela matky. Nerušený proces popôrodnej adaptácie umožňuje plynulý prechod z intauterinného (vnútromaternicový) do extraterinného (mimomaternicový) prostredia. Popôrodná adaptácia prebieha počas 6. až 24. hodinách. Najdôležitejšie funkčné zmeny sa týkajú dýchacieho a krvného obehu.

U väčšiny novorodencov adaptácia na nové prostredie prebieha hladko bez nejakých problémov.

Počas pôrodu, keď dieťa prechádza pôrodnými cestami je na hrudník vyvinutý tlak, ktorý spôsobí vytlačenie prítomnej plodovej vody z HD (horných dýchacích ciest). Uvoľnenie hrudníka po pôrode spôsobí pasívny vdych nasledovaný aktívnym vdychom. Prvým nádychom sa zároveň uzatvára otvor v srdiečku dieťaťa a srdce začína prečerpávať krv ako u dospelého človeka.

Novorodenec je veľmi citlivý na teplo, ktoré po pôrode veľmi rýchlo stráca a nevie si teplo udržať. Bude to ešte chvíľu trvať, pokým si bude schopný sám udržať stálu telesnú teplotu.

V priebehu prvých 24. hodín po pôrode odchádza smolka (prvá stolica dieťatka).Napomáha tomu aj dojčenie a hlavne zloženie mledziva.

Prvé močenie sa objaví v priebehu 24. až 36. hodinách po narodení. U mnohých novorodencov sa objavuje po pôrode novorodenecká žltačka, ktorá si vo väčšine prípadov nevyžaduje špeciálnu starostlivosť.

Prechod estrogénov (ženské hormóny) cez placentu môžu vyvolať u novorodenca hormonálne zmeny; napr: zdurenie bradaviek tak ako u dievčat, tak aj u chlapcov, hlienovitý až krvavý výtok u dievčatiek z pošvy. Všetky tieto reakcie veľmi rýchlo po pôrode ustúpia a nie sú dôvodom, aby ste sa znepokojovali.

Pri prepúšťaní z pôrodnice si môžete všimnúť, že dieťatko váži o niečo menej ako po pôrode. Tento úbytok hmotnosti je úplne normálny, môže klesnúť o 10 až 15% z pôrodnej váhy.

Hlavička novorodenca

Neobvyklý tvar hlavičky vášho drobčeka je spôsobený vysokým tlakom, ktorý bol vyvíjaný na dieťatko počas prechodu pôrodnými cestami. Do dvoch týždňov by sa mal tvar hlavičky upraviť. V hornej časti hlavy dieťatka sú dva mäkké útvary (fontanely). Na týchto miestach sa ešte lebečné kosti nespojili a nevytvorili pevnú štruktúru. Ich úplné spojenie sa završuje až do 18 mesiaca života dieťatka.

Oči novorodenca

Počas pôrodu aj na očká dieťatka bol vyvíjaný pomerne veľký tlak, a preto sa vám môžu zdať opuchnuté. Vo väčšine prípadov nejde o nič závažné, ale ak tento stav bude pretrvávať dlhšie, upozornite na to lekára. Môže sa jednať o infekciu očí. Aby si predišlo takýmto komplikáciám, po pôrode sa každému dieťatku preventívne kvapkajú očné kvapky, ktoré by mali takému stavu predchádzať. Spočiatku majú deti šedo modrú farbu očí. Asi okolo šiesteho mesiaca sa farba očí mení na skutočnú akú budú mať po celý život. Spočiatku dieťatko vidí do vzdialenosti 20cm.

Ruky a nôžky novorodenca

Novorodenec prevádza nekoordinované a nekonečné pohyby rúk a nôh. Obyčajne rúčky má v zovreté v päsť. Po narodení nechty prerastajú končeky prstov. Dieťatko sa nimi vie poriadne poškriabať. Môžete mu ich počas spánku jemne ostrihať. Sfarbenie rúk a nôh môže mať modrastú farbu. Je to dôsledkom ešte nedokonalého fungovania cievnej sústavy. Ak zmeníte polohu dieťatka, mali by zružovieť.

Pupočníkov pahýľ

Obyčajne pri prepúšťaní z pôrodnice na ten 4. až 5. deň po pôrode, ho detská sestra odstrihne a následne ošetrí. Oboznámi vás ako ho starostilo čistiť, aby nedošlo k jeho zapáleniu. No záleží od zvyklostí tej ktorej nemocnici. Ak vášmu dieťatku pupočný pahýľ neodstrihnú, tak do 10. dní by mal sám odpadnúť.

Pokožka novorodenca

Tesne po narodení dieťatka je jeho telo pokryté vrstvou jemných chĺpkov (lanugo), ktoré v priebehu 2. týždňov vymiznú. Jemný biely povlak na tele je maz (vernix), ktorý chránil telo dieťatka vo vnútri maternice, dá sa veľmi ľahko odstrániť olejčekom. Drobné škvrnky a vyrážky na pokožke veľmi rýchlo vymiznú sami od seba, takže si nevyžadujú nejaké zvláštne ošetrenie. Pokožka dieťatka sa môže niekoľko dní samovoľne olupovať. Aj tento stav je úplne normálny a pominie do niekoľkých dní.

Použitá literatúra

 • Gynekologie a porodnictví, Gerhard Martius, Meinert Breckwoldt, Albrecht Pfleidere a kolektív
 • Kniha o těhotenství a porodu, Antonín Pařízek
 • Porodnictví, Evžen Čech, Zdeněk Hájek, Karel Maršál, Bedřich Srp a kolektív
 • Velká kniha o matce a dítěti, Elizabeth Fenwicková
 • Zdravoveda pre ženy, Randon House