Ovulácia – Kedy máme najväčšiu šancu otehotnieť?

Čo je ovulácia?

Ovulácia je hormonálny proces, pri ktorom dochádza k uvoľneniu zrelého vajíčka. Toto vajíčko je nasaté vajcovodom a putuje do maternice. Pri ovulácii sa nám vaječníky striedajú. Ak máme len jeden vaječník, je dosť pravdepodobné, že ten preberie funkciu aj za ten chýbajúci. Už pri narodení máme vo vaječníkoch uložených niekoľko miliónov vajíčok. Ale len niekoľko tisíc vajíčok je schopných oplodnenia.  Počas života sa u nás vyskytujú aj anovulačné cykly, to znamená že sa nám neuvoľní žiadne vajíčko a v daný mesiac nemôžeme otehotnieť. Sú ale aj opačné prípady, kedy sa nám v jeden mesiac môže uvoľniť viac vajíčok a lekár na sonografii nás môže prekvapiť vetou: „Čakáte dvojičky/trojičky.“

Ovuláciu môžeme očakávať približne v 14. deň nášho cyklu, len za predpokladu, že máme pravidelný 28. dňový cyklus. Ak máme menštruačný cyklus dlhší, kratší alebo nepravidelný je dobré si  sledovať vlastné telo a prísť na to, kedy u nás nastáva ovulácia. Po uvoľnení vajíčka je  možné vajíčko oplodniť  do 24. alebo len do 12. hodín. Nesmieme ale zabúdať na spermie. Vajíčko je síce schopné oplodnenia len pár hodín po uvoľnení, ale spermie dokážu v našom tele prežiť aj niekoľko dní. Preto nás môže prekvapiť, že otehotnieme po pohlavnom styku, ktorý sme mali 4 až 5 dní pre ovuláciou.

Ak sa vajíčko nepodarí oplodniť, je rozložené a vstrebané v maternici a nastane menštruačné krvácanie. Krvácanie nastane aj vtedy ak ovulácia vôbec nenastala.

Ako rozpoznať ovuláciu?

  • Najčastejšie si všimneme výskyt hlienu. Zvyšuje sa jeho tvorba, je redší, vodnatý a nadobúda charakter vaječného bielka. Ak ho chytíme medzi prsty, dokáže sa natiahnuť do niekoľkých centimetrov.
  • V čase ovulácie môžeme pociťovať bolesť v podbrušku. Obvykle je na tej strane,  kde dochádza práve k ovulácii.
  • Ak sa nám bazálna teplota zvýši minimálne o 0,2 až 0,3°C a zvýšená bude aspoň 3 dni. Vtedy je veľký predpoklad, že došlo k ovulácii.
  • Pri ovulácii nastávajú zmeny aj na krčku maternice. Ten sa skráti, zmäkne, mierne otvorí a tým umožní spermiám  lepšie preniknúť do maternice.
  • Ďalším príznakom blížiacej sa ovulácie je zvýšená hladina luteinizačného hormónu, na ktorý reagujú ovulačné testy.
  • V čase ovulácie môžeme pociťovať aj zdurenie pošvy a jej väčšie prekrvenie, zvýšenú chuť na sex, zvýšenú citlivosť bradaviek, pociťovať môžeme aj väčšie, nafúknuté brucho, zmeny nálady. Častý je aj výskyt mierneho špinenia v čase ovulácie.

Mnohé z nás sa v čase ovulácie chcú viac páčiť a sú aj pre partnerov viac atraktívne, čo môžu spôsobovať vylučované feromóny v období ovulácie.

Na záver chcem povedať, že každá sme iná, niektoré z nás môžu mať všetky spomínané príznaky, niektorá zas iba jeden max. dva príznaky. Ale to stačí na to, aby sme spoznali svoje telo a vedeli určiť, kedy prichádza čas ovulácie, čiže obdobie, kedy sme najplodnejšie.