Plodné dny – Ako si ich vypočítame?

Čo považujeme za plodné dny?

Keďže nie sme plodné stále, je dobré poznať kedy máme ovuláciu. Nemusíme tak zbytočne míňať energiu a hlavne znižovať si chuť na milovanie. Mali by sme vedieť, že sme plodné len pár hodín do mesiaca. Naše šance zvyšujú práve spermie, pretože dokážu v našom tele prežiť obvykle 2 až 3 dni niekedy aj 5 dní. Najplodnejšie obdobie máme práve v čase ovulácie plus/ mínus 2 dni. Ak máme pravidelný 28. dňový menštruačný cyklus, tak naše najplodnejšie dni sa pohybujú medzi 12. až 16. dňom. Plodné dni pri dlhšom alebo kratšom pravidelnom cykle sa rátajú nasledovne.  Určíme si stred cyklu a k tomu dňu prirátame a zároveň odrátame dva dni. Takto nám vznikne rozmedzie dní, kedy sme najplodnejšie. Napr. pri 31 dňovom cykle, je naše najplodnejšie obdobie medzi 13. až 17. dňom. Ťažšie sa určujú plodné dni pri nepravidelnom menštruačnom cykle. Ovulácia môže nastať v rôzne dny.

Spôsoby stanovenia plodných dní

  • Výpočet plodných dní – na daný výpočet môžeme použiť rôzne kalendáre a kalkulačky. Umožňuje nám to mať všetky informácie pohromade a vždy sú pre nás prístupné. Dnes sú už kalendáre a kalkulačky na vysokej úrovni. Môžeme si tam zapisovať nielen menštruačné krvácanie, pohlavný styk, bazálnu tepotu, množstvo a kvalitu hlienu, stav  krčka maternice, pozitívne ovulačné testy, ale aj nálady, citlivosť pŕs, prekonané choroby a iné veci. Dané informácie sa dajú následne zobraziť v grafe alebo tabuľke, kde nám ukážu najplodnejšie dni.
  • Sledovanie ťažnosti hlienu – toto je ďalšia metóda na zisťovanie plodných dní. Sledujeme množstvo a kvalitu pošvového sekrétu /hlienu. Hlien sa počas cyklu mení.   Po menštruácii je hlien hustý, ale tvorí sa ho menej. Tieto dny môžeme nazvať aj suchými dňami. V čase keď sa blíži ovulácia sa začína hlien meniť. Zvyšuje sa jeho tvorba, je redší, vodnatý a viac sa kĺže, môže nám pripomínať vaječný bielok. Ak by sme ho skúšali vyťahovať medzi prstami, môže sa natiahnuť na vzdialenosť niekoľkých centimetrov. Tento hlien je najplodnejší. Môže sa u nás objaviť ešte aj 1-2 dni po ovulácii. Po ovulácii sa opäť mení charakter hlienu a nastávajú opäť suché dny. Danú metódu mnohé z nás využívajú aj ako antikoncepčnú metódu.
  • Meranie Bazálnej teploty – bazálna teplota je teplota tela, ktorá je v pokoji a nie je ovplyvnené fyzickou námahou, jedlom ani pitím. Preto by sa mala bazálna teplota merať hneď po prebudení, ešte predtým ako vstaneme z postele. Merať by sme ju mali približne v rovnaký čas. Môžeme si ju merať v ústach, pošve alebo konečníku. Bazálna teplota nám musí stúpnuť oproti predchádzajúcim meraniam minimálne o 0,2 až 0,3°C a musí sa udržať aspoň 3 dni. Vtedy vieme povedať, že ovulácia prebehla. Namerané hodnoty nám môže ovplyvniť málo spánku, choroba, meranie mimo stanovený čas, cestovanie, stres.
  • Ovulačné testy – zoženieme ich v lekárni, drogérii alebo cez internetové obchody. Začíname ich využívať čoraz viac. Ovulačný test, na rozdiel od tehotenského testu, je potrebné si urobiť medzi 10. až 20 hodinou. Najlepšie v rovnaký čas. Pred testovaním, aspoň dve hodiny, by sme nemali piť veľa tekutín. Je to z toho dôvodu, aby sa nám moč zbytočne nezriedil. Testovacia čiarka musí byť rovnako silná, alebo aj silnejšia ako kontrolná, aby sme mohli ovulačný test považovať za pozitívny. Po takomto teste by sa mala ovulácia dostaviť za 24 až 48 hodín.

Toto sú 4 najčastejšie formy zisťovania plodných dní. Ale ani jedna táto metóda nám nezaručí, že naozaj došlo k prasknutiu folikulu a vypudeniu vajíčka do vajcovodov. Najspoľahlivejšou metódou, ako to overiť je sonografické vyšetrenie u nášho gynekológa tzv. folikulometria. Na ňu sa môžeme objednať okolo 10 až 12. dňa cyklu.