Po pôrode – Čo sa deje s naším telom?

Konečne držíme naše bábätko v náručí a zrazu vnímame celé spektrum emócií. Pocity nekonečného šťastia, že vidíme to malé stvorenie, ale zároveň aj strach z toho, aby sme zvládli celú starostlivosť o neho. Máme silný pocit zodpovednosti, aby sme mu dopriali všetko, čo potrebuje a v neposlednom rade tiež únavu po náročných pôrode a udalostiach, ktoré nás v posledných dňoch postretli. Práve sa nachádzame v období šestonedelia a to je doba postupných zmien, kedy sa telo vracia do stavu ako bolo pred otehotnením. Je to doba šiestich týždňov, ktoré nastupuje po pôrode. Prvých 10 dní po pôrode sa jedná o takzvané ranné šestonedelie, následne nadväzuje neskoré šestonedelie, ktoré končí po 6. týždňoch.

Bezprostredne po pôrode – ranné šestonedelie

Po pôrode zostávame 2 hodiny na pôrodnom sále. Doba po pôrode je pre náš organizmus veľmi náročná. Mení sa prietok krvi, maternica je už prázdna a zmenšuje sa, čo je sprevádzané bolesťou a silnejším krvácaním. Skôr alebo neskôr sa objavuje pocit vyčerpanosti. V týchto prvých okamihoch je veľmi dôležité, aby nám priložili bábätko k prsníku. Dráždením bradaviek sa vyplavuje hormón oxytocín, ktorý zlepšuje zavinovanie (zmenšovanie) maternice a znižuje popôrodnú krvnú stratu. Až po týchto dvoch hodinách sme prevezené na oddelenie šestonedelia. Už pár hodín po samovoľnom pôrode môžeme vstať a druhý deň po pôrode aj cvičiť. Pohyb je veľmi prospešný a pôsobí preventívne proti zápalu ží, pľúcnych komplikácií, napomáha zavinovaniu maternice a odtoku očistkov. V priebehu pobytu v nemocnici sme starostlivo sledované lekárom. Ten kontroluje frekvenciu tepov, krvný tlak, telesnú teplotu, výšku maternicového dna (fundus), charakter očistkov (lochie), stav prníkov a bradaviek a hojenie popôrodných poranení. Častým problémom je bolesť v oblasti panvového dna, hlavne pri sedení. Je to dôsledok nástrihu hrádze pri pôrode a jej následné zošitie. Obvykle po 3. dňoch po spontánnom pôrode, alebo po 4. dňoch od cisárskeho rezu, sa môžeme tešiť domov.

Neskoré šestonedelie

Zmeny na pohlavných orgánoch

Bruško je prázdne, ale napriek tomu sa nám zdá, že je stále veľké? Po pôrode siaha horný okraj maternice až k pupku. Deň po dni sa jej veľkosť zmenšuje. Ak bola váha maternice pred pôrodom 1000g, tak na konci šestonedelia sa vráti na váhu ako pred otehotnením t.j. približne 70g . Hrdlo je bezprostredne po pôrode ochabnuté, široko roztvorené do pošvy.

Ale už druhý deň sa formuje a tretí deň má už normálne valcovitý tvar. Pošva a hrádza sú väčšinou poškodené samotným pôrodom a nástrihom. Tieto trhlinky a poranenia sú samozrejme lekársky ošetrené a prebieha proces hojenia.  Pred prvým pôrodom sa zvyšok panenskej blany roztrhá na drobné kúsky okolo pošvového vchodu. Pošvový vchod už nie je tak uzavretý a pošvové steny strácajú svoju elasticitu. Vaječníky prestali v tehotenstve zdanlivo pracovať. A ešte po dobu dojčenia v nich zvyčajne nezrejú vajíčka, takže trvá stav bez menštruačného krvácania a obvykle aj bez ovulácie. Po skončení dojčenia sa obnoví ich činnosť a začíname opäť pravidelne menštruovať. Avšak menštruácia ako aj samotná ovulácia sa niekedy objavia aj pri dojčení. Preto dojčenie nie je považované za antikoncepciu, aj keď mnoho lekárov to tvrdí.

Zmeny na ostatných orgánoch

Aj ostatné orgány pracujú na postupnom návrate k normálu . Brušný stenu máme po pôrode ochabnutú, priame brušné svaly rozostúpené . Trvá niekoľko týždňov, kým sa znova spevní. Existujú však vhodné cviky, s ktorými môžeme začať už v šestonedelí. Na koži podbruška, niekedy zadku a prsiach, zostávajú pajazvičky (strie), ktoré stratia svoje ružové sfarbenie a postupne nadobudnú perleťovo lesklý vzhľad. Pigmentácia okolo pupka, na vonkajších rodidlách, okolo análneho otvoru, v jazvách a niekedy aj tváre mizne v niekoľkých dňoch . U niektorých z nás sa môže objaviť zvýšené vypadávanie vlasov. Po pôrode sa tiež postupne normalizuje množstvo hormónov v krvi. Najmä estrogénu, progesterónu a HCG. Z mozgového podväzku (hypofýza) prechádza do krvného obehu prolaktín a oxytocín, najmä ak sa dráždia/ stimulujú bradavky pri dojčení. Ústup tehotenských zmien pozorujeme aj na ďalších žľazách ako je štítna žľaza, kôra nadobličiek, kde produkcia ich hormónov klesá. Po pôrode sa zníži celkový objem krvi . Od piateho dňa šestonedelia sa hladina krvného farbiva vracia na normálu. Naopak počet bielych a červených krviniek sa po 6.dni zvyšuje. Asi u polovice z nás zostávajú mierne rozšírené žily na dolných končatinách, na vonkajších rodidlách, okolo ritného otvoru a tiež v panve. V každom ďalšom tehotenstve sa tieto zmeny stupňujú.

Psychické zmeny

Ako sa vlastne máme cítiť po pôrode? Mnoho z nás odpovie “ no , predsa šťastne!!! “ Ale čo keď to tak nie je? Málokoho napadne, že následkom pôrodu môžeme pociťovať aj iné emócie než tie pozitívne a radostné. Všetci okolo nás sa radujú z bábätka a tá, ktorá bábätko porodila , zažíva veľmi silné hormonálne zmeny, ktoré môžu vyústiť až v popôrodný splín (anglický výraz pre toto obdobie je Baby Blues). Vedecky je dokázané , že to postretne každú z nás v rôznej intenzite, obvykle okolo tretieho dňa po pôrode. Môžeme plakať, byť podráždenie, precitlivené alebo pociťovať nevoľnosť. Avšak tieto emócie by nemali byť natoľko silné, aby sme odmietali bábätko, alebo neprimerane reagovali na jeho plač. Ak by sa pridali i nechutenstvo, nervozita, úzkosť, pocity viny, poruchy spánku, tak je potrebné sa poradiť s lekárom a riešiť tento stav ako popôrodnej depresii. Následky neriešeného popôrodného splínu môžu byť až fatálne!