Pohlavná sústava ženy

Pohlavná sústava je súčasťou dokonale zobrazeného celku, ktorého prostredníctvom sa splňuje ženská sexualita a rozmnožovacia potreba. Keď žena vie, ako funguje jej reprodukčný systém, môže si lepšie zariadiť život v období pohlavnej zrelosti, rozumie svojmu pohlavnému životu a vie včas rozpoznať symptómy prípadných problémov. Pohlavnú sústavu môžeme rozdeliť na vonkajšie a vnútorné rodidlá.

Vonkajšie rodidlá

 • Vrch ohanbia (mons pubis)
 • Dráždec (klitoris)
 • Ústie močovej rúry
 • Pošvový vchod
 • Panenská blana (hymen)
 • Veľké pysky (labia majora)
 • Malé pysky (labia minora)
 • Hrádza (perineum)

Vnútorné rodidlá

 • Vaječníky (ováriá)
 • Vajíčkovody (tuba uterina)
 • Maternica (uterus)
 • krčok maternice (cervix)
 • Pošva (vagína)

Vonkajšie rodidlá

Vonkajšie genitálie si každá žena môže prezrieť sama. Na tzv. vrchu ohanbia (mons pubis) je viditeľné ochlpenie (pubické ochlpenie). Toto vonkajšie ochlpenie plní hlavne mechanickú ochranu vnútorných rodidiel pred infekciou. Má typický trojuholníkový tvar. U niektorých žien zbieha aj nadol, do hornej časti stehien, prípadne vybieha na brucho smerom k pupku. Toto ochlpenie sa objavuje v čase puberty a počas dospievania sa zvyčajne zväčšuje.

K vonkajším rodidlám ďalej patria veľké pysky ohanbia (labia majora). Sú to ochlpené kožné záhyby, ktoré pokrývajú a chránia otvor pošvy.

Pohlavná sústava

Hneď za veľkými pyskami sa nachádzajú malé pysky ohanbia (labia minora). Tieto nemajú ochlpenie a sú veľmi citlivé na dotyk. Aj ony chránia pošvový vchod.

Dráždec (klitoris) sa nachádza tam, kde sa stýkajú veľké pysky, Je to malé, ale veľmi citlivé hubovité teliesko, ktoré má veľkú úlohu pri sexuálnom vzrušení ženy.

Hneď pod dráždcom vyúsťuje močová trubica. Panenská blana (hymen) je jemná, pružná sliznicová riasa obklopujúca pošvový vchod.

Hrádza (perineum) sa skladá z kože a svalstva a nachádza sa medzi pošvou a konečníkom. Zohráva veľmi významnú úlohu počas pôrodu, kedy sa natiahne, aby umožnila prechod dieťatka.

Vnútorné rodidlá

Medzi vnútorné rodidlá neodmysliteľne patrí pošva (vagína). Je to asi 8 až 13 cm dlhá trubica, ktorá tvorí vchod do vnútorných rodidiel a počas pohlavného styku do nej vstupuje pohlavný úd (penis). Nachádza sa tam Bartolinyho žľaza, ktorá produkuje pošvový sekrét. Ten má za úlohu udržiavať stále pH prostredie v pošve, čo je asi 4,7 a tým chráni pošvu pred infekciou. Zvýšenú produkciu tohto hlienu môže žena postrehnúť pri pohlavnom styku, čo napomáha vniknutiu samotnému penisu do pošvy. Hlien v závislosti od cyklu mení svoju konzistenciu ako aj množstvo. Tento poznatok je veľmi dôležitý pri zisťovaní plodných a neplodných dní.

Pohlavná sústava

Do pošvy svojou určitou časťou zasahuje aj krček maternice (cervix). Je to malý valcovitý orgán, ktorý tvorí vstup z pošvy do maternice. Taktiež sa podieľa na tvorbe cervikálneho hlienu, ktorý má ochrannú funkciu.

Maternica (uterus) je malý svalovitý orgán uložený v malej panve, kde sa oplodnené vajíčko uhniezdi (niduje) a následne sa vyvíja. Svojou veľkosťou a tvarom pripomína hrušku. Hrubé steny zo svaloviny má vystlané sliznicou (endometriom). Je to tkanivo, ktoré v pravidelných cykloch rastie (proliferuje) a následne, ak nedôjde k oplodneniu sa spolu s menštruačnou krvou vylúči z tela von.

Do maternice z každej strany ústia vajíčkovody (tuba uterina), ktoré obsahujú malý riasinkový epitel. Ten je veľmi nápomocný pri putovaní uvoľneného vajíčka smerom do maternice. Ukončené sú finbriami (prstovitými výbežkami), ktorými zachytávajú uvoľnené vajíčko z grafovho folikulu počas ovulácie.

Pohlavná sústava

Vaječníky sú párový orgán, ktorý sa nachádza na pravej a ľavej strane panvy oproti ústiu vajíčkovodov. Sú veľké asi ako vlašský orech. S určitým počtom vajíčok sa každá žena rodí. Počas života ženy dozreje asi len päťsto vajíčok. V čase dospievania (puberty) začínajú byť vaječníky produktívne. Účinkom ženských hormónov (estrogénov a progesterónu) dozrieva vo vaječníku jeden grafov folikul, z ktorého sa v čase ovulácie uvoľní vajíčko. Tento proces sa v pravidelných intervaloch (28 až 32 dní) opakuje od puberty až po menopauzu (posledné menštruačné krvácanie).

Použitá literatúra

 • Gynekologie a porodnictví, Gerhard Martius, Meinert Breckwoldt, Albrecht Pfleidere a kolektív
 • Kniha o těhotenství a porodu, Antonín Pařízek
 • Porodnictví, Evžen Čech, Zdeněk Hájek, Karel Maršál, Bedřich Srp a kolektív
 • Velká kniha o matce a dítěti, Elizabeth Fenwicková
 • Zdravoveda pre ženy, Randon House