Pohyb v tehotenstve

Počas tehotenstva by ste nemali zabúdať ani na pohyb. Treba si pamätať, že tehotenstvo nie je choroba, je to len iný stav, v ktorom sa nachádzate. Ak ste pred tehotenstvom aktívne nešportovali, nie je vhodné začínať práve počas gravidity, ale pravidelný a primeraný pohyb je však vítaný.

Cvičenie by sa malo stať neoddeliteľnou súčasťou vášho dňa. Zlepší sa vám kondícia, ktorá sa vám zíde počas pôrodu. Opatrnosť je však na mieste, pretože nie všetky športy sa dajú vykonávať počas gravidity. Ak sa rozhodnete pre cvičenie, vždy by to malo byť pod dohľadom odborníka (kurzy pre tehotné a pod.), alebo po konzultácii s vaším lekárom, ktorý je dostatočne oboznámený s vaším zdravotným stavom a môže vám odporučiť vhodné cviky. Počas tehotenstva sa telo neustále mení. Pod vplyvom hormónov sa uvoľňujú väzivá, telo zadržiava viac tekutín, srdce pracuje rýchlejšie a zaťažené sú všetky vnútorné orgány matky. Váha zväčšujúceho bábätka tiež nie je zanedbateľná. Namáhaná je hlavne chrbtica.

Vhodné je hlavne fitnes cvičenie, ktoré udržuje a vylepšuje celkovú kondíciu tela. Taktiež je vhodná gravid-jóga, či špeciálne pilatesové cviky pre tehotné. Môžeme pridať pravidelné prechádzky, plávanie, tanec alebo aerobik. Mali by ste sa ale vyhnúť prudkým pohybom a cvikom, kde by ste sa mohla zraniť.

Úplne by ste mali vylúčiť in–line korčuľovanie, jazdu na koni, hry s loptou, príliš extrémové a vrcholové športy, kde vám hrozí nebezpečenstvo úrazu.

Cvičenie by ste mali zamerať na posilňovanie svalov panvového dna tzv. kegelove cviky. Samotný pôrod je postavený na práce svalov a to nie len pošvových ale aj brušných svalov. Zlepšenie kondície oceníte nie len pri pôrode, ale hlavne v prvých dňoch po ňom. Takže smelo môžem tvrdiť, že pôrod je športový výkon, na ktorý je vhodné sa pripraviť už počas tehotenstva a ešte lepšie pred ním a v tehotenstve v ňom pokračovať.

Použitá literatúra

  • Gynekologie a porodnictví, Gerhard Martius, Meinert Breckwoldt, Albrecht Pfleidere a kolektív
  • Kniha o těhotenství a porodu, Antonín Pařízek
  • Porodnictví, Evžen Čech, Zdeněk Hájek, Karel Maršál, Bedřich Srp a kolektív
  • Velká kniha o matce a dítěti, Elizabeth Fenwicková
  • Zdravoveda pre ženy, Randon House