Prebaľovanie dieťatka

Ako správne prebaľovať, to sa stáva asi dilemou pre všetky začínajúce mamičky.

„V pôrodnici to za mňa robili obvykle sestričky a čo teraz, keď som na dieťa úplne sama?“

Nebojte sa, za veľmi krátky čas to budete robiť úplne automaticky a bez väčšieho premýšľania. Spočiatku budete potrebovať mať všetko po ruke, pekne poukladané, ale veľmi skoro zistíte, že to nie je to najdôležitejšie, hlavne, keď sa vám dieťatko pod rukami bude stále otáčať, vrtieť a unikať. V dnešnej dobe je veľmi praktické používať jednorazové plienky. Ušetrí vám to aj tak drahocenný čas a dieťa si nevyžaduje tak časté prebaľovanie, ako keby ste používali látkové plienky. Možno jediná nevýhoda oproti látkovým plienkam je ich vyššia cena.

Prebaľovanie krok za krokom:

 • V prvom rade si treba na prebaľovanie vybrať vhodné miesto, kde sa k dieťati nebudete musieť zohýbať. (Treba pamätať aj na vašu chrbticu.)
 • Na vybrané miesto (prebaľovací pult) položte buď prebaľovaciu podložku lebo uterák.
 • Dieťatko si na podložku položte a stále naňho hovorte. Rozopnite mu oblečenie, alebo ho úplne odstráňte, aby vám pri prebaľovaní nezavadzalo pri práci.
 • Rozbaľte plienku a ak je potrebné použite ju na utretie zadočka. Špinavú plienku poskladajte tak, aby ste zabránila ďalšiemu zašpineniu pokožky dieťatka. Stále s dieťatkom komunikujte.
 • Na utretie pokožky použite špeciálne, vlhké hygienické obrúsky a venujte zvýšenú pozornosť záhybom v okolí genitálií (u dievčatiek použite čistú vreckovku na utretie pošvy, smerom odpredu dozadu, smerom k zadočku, nie opačne!). Potom zdvihnite nožičky dieťatka jednou rukou tak, aby sa zadočkom nedotýkalo podložky a očistite zadoček. Zvýšenú pozornosť venujte konečníku a záhybom v tejto oblasti. Ak je dieťatko veľmi znečistené, tak bude lepšie ak ho umyjete pod tečúcou vodou.
 • Ak je dieťatko umyte a dôkladne čisté, tak si vezmite novú plienku a za pomoci zdvihnutia nožičiek ju vložte správnym koncom pod zadoček a dieťa zabaľte. Špinavé, použité obrúsky hneď vyhadzujte buď do špeciálneho koša, alebo do sáčku, ktorý potom vyhodíte.
 • Pokiaľ chcete môžete dieťatko nechať voľne na stole bez plienky nejaký čas a rozprávajte sa s ním. Deti toto veľmi miľujú. Nikdy ho však nenechávajte bez dozoru!
 • Pokiaľ na ošetrenie pokožky používate ochranný krém, tak ho v primeranej vrstve naneste na dané miesto, potom si ruky utrite do čistej plienky, alebo vreckovky a dieťa zabaľte.
 • U chlapčekov dbajte na to, aby penis smerov smerom dole, aby aj pri močení moč stekal dole.
 • Dieťatko si postupne oblečte do pôvodného oblečenia, ak ja špinavé, tak ho samozrejme vymeňte a položte do postieľky alebo prenosného košíka.
 • Postupne upracte prebaľovací pult (miesto, kde ste ho prebaľovali) a umyte si dôkladne ruky.

Rôzne druhy plienok:

„Ako sa správne rozhodnúť a aké plienky sú tie najlepšie?“ To sa jednoznačne povedať nedá. Treba len vyskúšať rôzne druhy plienok a pamätajte na to, ženie vždy najdrahšie plienky sú tie najlepšie.

Papierové plienky: Moderné papierové plienky sa vyznačujú dobrou sacou schopnosťou, sú tenké a často obsahujú aj gél, ktorý vstrebáva vlhkosť a vďaka tomu dieťa ostáva v suchu. Obvykle za jeden týždeň spotrebujete asi 35 plienok . Ich výhodou je veľmi dobrá sacia schopnosť a fakt, že dieťa je v suchom prostredí. Nevýhoda je, že nie sú ohľaduplné k životnému prostrediu.

Tvarované plienky a štvorce: Sú ako papierové plienky, ale na rozdiel od nich majú povrch z jemnej látky. Niektoré z tohto druhu plienok majú nepremokavý povrch. Potrebujete asi tak 15 týchto plienok za týždeň. Ich veľkou výhodou je, že sa veľmi jednoducho používajú, sú veľmi šetrné k životnému prostrediu. Aj keď sú vyššou cenou ako papierové plienky, ale spotrebujete ich menej, takže koniec koncov vás ich používanie vyjde lacnejšie. Ich nevýhodou je ich časté dezinfikovanie a sušenie.

Tradičné látkové plienky: Obyčajné látkové plienky sa obvykle používajú aj s papierovou vložkou a nepremokavými nohavičkami rôznych veľkostí. Obvykle ich spotrebujete 24 kusú, potrebujete ich dezinfikovať, prať a sušiť a zo začiatku aj žehliť. Čo je trochu náročnejšie na čas, ale zase výhodou je ich nízka cena. No dieťatko musí byť hneď prebalené, pretože inak je vo vlhkom prostredí, čo nie je vôbec žiaduce a dobré pre jeho jemnú pokožku.

Aj keď sa rozhodnete používať papierové, jednorazové plienky, tak budete potrebovať mať vo svojej výbavičke aj tradičné látkové plienky. Využijete ich v postieľke, v kočíku, pri odgrgnutí dieťatka a podobne. Minimálne budete potrebovať 20 kusov látkových plienok.