Prvé príznaky tehotenstva

Obvykle tehotenstvo na seba upozorní hneď niekoľkými signálmi, ktoré sa nedajú prehliadnuť. Samozrejme musíme myslieť aj na to, že každá sme iná. Na veci okolo seba môžeme reagovať odlišne. A inak to nie je  ani s tehotenstvom a jeho prvými príznakmi. Dokonca sa u nás nemusia objaviť ani všetky literatúrou popísané príznaky. A nie je tom nič zlé.

Vynechanie menštruácie

Jedným z prvých, hlavných príznakov tehotenstva je vynechanie menštruácie. V niektorých prípadoch sa môže stať aj to, že v termíne očakávanej menštruácie sa síce krvácanie nedostaví, ale môže byť prítomné len slabé špinenie, tzv. spotting. Aj v takomto prípade musíme myslieť na možnosť, že sme už tehotné. Hlavne ak sa už nejakú dobu o tehotenstvo pokúšame.

Veľmi zriedka sa stáva, že sa v prvých 3 mesiacoch dostaví krvácanie, aj napriek tomu, že sme už tehotné. Obvykle ale nie je tak silné ako zvyčajne. V takom prípade nás na tehotenstvo upozornia ďalšie z jeho príznakov. Netreba zabúdať ani na fakt, že nie každé vynechanie menštruácie hneď signalizuje graviditu. Vynechanie menštruácie môže byť občas vyvolané aj inými zdravotnými problémami. V takýchto prípadoch je nutné lekára vyhľadať týždeň po vynechaní krvácania. Tehotenské testy nám v týchto prípadoch budú samozrejme vychádzať negatívne.

Ranná nevoľnosť a zvracanie

V prvých týždňoch tehotenstva sa u nás hlavne ráno môže objaviť pocit na zvracanie, alebo zvracanie samotné. Tento stav by sa mal dovŕšením 12. týždňa tehotenstva výrazne zmierniť, alebo úplne vymiznúť. Ak chceme tomuto nepríjemnému stavu aspoň trochu zabrániť, je vhodné skôr než vstaneme z postele zjesť sušienku, alebo staršie pečivo.

Zväčšenie prsníkov

Ďalším príznakom gravidity je zväčšenie prsníkov a ich výrazná citlivosť na dotyk. Túto skutočnosť pozorujeme hlavne na začiatku tehotenstva. Prsia sa vplyvom hormónov však budú meniť celé tehotenstvo. Budú sa pripravovať na svoju najdôležitejšiu úlohu – dojčenie.

Zmena chuti k jedlám a citlivosť na vône

Rovnako u seba spozorujeme zmeny chutí k rôznym jedlám. To, čo nám kedysi veľmi chutilo a voňalo, v tehotenstve často nemôžeme ani vidieť a naopak. Niekedy sa do popredia dostáva jedna z chutí. Obvykle je ňou práve chuť na sladké jedlá.

Únava, vyčerpanie, náladovosť a depresie

Čim viac na sebe pozorujeme únavu a keby sme mohli, tak spíme aj pol dňa. Zmeny nálad vníma skôr naše okolie a hlavne partner. Náladovosť sa často strieda so stavmi depresie. Aj keď sa u nás objavia tieto príznaky, na sto percent  nám tehotenstvo potvrdí až lekárske vyšetrenie. objednať by sme sa naň mali najskôr cca dva týždne po vynechaní krvácania a pozitívnom tehotenskom teste.