Pupočníková krv – Prečo je tak vzácna?

Pred  pôrodom obvykle rozmýšľame nad otázkou: „Máme požiadať o odber pupočníkovej krvi pre vlastné potreby alebo nie?“  Pupočníková krv je veľmi vzácna. Nášmu dieťatku, ako aj naším  príbuzným môže v budúcnosti vyliečiť závažné ochorenie, alebo zachrániť život. Ak máme záujem o odber pupočníkovej krvi, musíme včas informovať svojho pôrodníka. Ak ju nechceme využiť pre seba, tak každopádne je vhodné ju darovať druhým. V takomto prípade nás odber, ako aj nasledovné skladovanie krvi nič nestojí.

Prečo je pupočníková krv tak dôležitá?

Pupočníková krv je krv, ktorá po pôrode ostáva v pupočníkovej šnúre a placente. Obsahuje veľmi vzácne kmeňové bunky, ktoré sa v takejto podobe v tele už nikdy v priebehu života nevyskytujú. Dnešné medicínske technológie nie lenže dokážu túto krv odobrať, ale aj uskladniť na dlhé obdobie (celý život) v nepoškodenej kvalite.

Kmeňové bunky sú jedinečné v tom, že sa dokážu premeniť na akúkoľvek bunku tela.  Nie sú poškodené životným štýlom a prekonanou chorobou. Sú veľmi mladé a majú dobrú schopnosť množiť sa. Na začiatku vôbec nie je jasné aká bunka z nej vznikne a práve vďaka tejto schopnosti ďalej sa špecializovať, je možné  pomocou kmeňových buniek obnoviť chorobou poškodené tkanivá.

Najznámejšie a najčastejšie kmeňové bunky sú krvotvorné bunky, ktoré sú schopné špecifikovať sa na krvné bunky a to menovite na:

  • červené krvinky – erytrocyty
  • krvné doštičky – trombocyty
  • biele krvinky – leukocyty

Tento proces sa nazýva krvotvorba. Kmeňové bunky putujú krvným obehom do kostnej drene, kde začnú nahrádzať poškodené tkanivo. Trvá to približne 2 až 4 týždne. Potom, čo sú prijaté telom, začína ich skutočná práca. Za nasledujúcich 100 dní kmeňové bunky doslova vytvoria úplne „novú a zdravú krv!“ Krvotvorné, kmeňové bunky sa v dnešnej dobe využívajú pri liečbe viac ako 80 závažných ochorení, pri ktorých je nutné obnoviť krvotvorbu. Medzi tieto ochorenia zaraďujeme napríklad:

  • rôzne druhy anémií
  • vrodené poruchy krvotvorby a metabolizmu
  • autoimunitné ochorenia
  • nádorové ochorenia krvných buniek

Odber pupočníkovej krvi

Pupočníková krv sa odoberá hneď po pôrode dieťatka a pred pôrodom placenty. Samotný odber krvi nás ani naše dieťatko nijak nezaťažuje.  Ide o úplne bezbolestný výkon. Odber vykonáva vyškolený pracovník do špeciálnej, sterilnej súpravy. Odber je možné urobiť aj pri cisárskom reze, či iných neštandardných  pôrodoch. Odoberie sa približne 70 ml krvi, ktorá sa následne do 24. hodín dopraví do laboratória, kde sa zmrazí a dlhodobo uskladní. Pupočníková krv môže byť skladovaná až 15 a viac rokov, bez straty svojej kvality a funkcie.