Šestonedelie

Pôrodom končí najnáročnejšia etapa celého tehotenstva. Priviesť na svet potomka vás stálo veľa úsilia. Tesne po narodení dieťatka pocítite príval eufórie, šťastia ale aj veľkej únavy. Budete sa cítiť vyčerpaná a budete túžiť po oddychu a spánku. Na to všetko máte nárok. Sestričky v nemocnici vám to aj umožnia a ak ich požiadate, dieťatko vám privedú až po odpočinku. Je to len na vás ako sa rozhodnete.

Šestonedelie začína ukončením tehotenstva, teda pôrodom dieťatka. V tomto krátkom časovom úseku vaše telo prechádza celým radom zmien. Za šesť týždňov sa vo vašom organizme udeje veľa vecí, ktoré mu pomôžu vrátiť sa do pôvodného stavu ako pred tehotenstvom.

Šestonedelie delíme na

  • skoré (ranné)
  • neskoré

Ranné šestonedelie

Ranné šestonedelie začína tesne po pôrode dieťatka a trvá 7. dní po jeho narodení. Väčšiu časť tohto obdobie strávite so svojím dieťatkom v nemocnici.

Po dvoch hodinách po pôrode vás prevezú na oddelenie šestonedelia, kde vám pôrodná asistentka zmeria tlak, pulz, telesnú teplotu, skontroluje zavinovanie(zmenšovanie) maternice a intenzitu krvácania. Určite sa vás opýta, či ste sa už sama vymočila, alebo vás ešte cievkovali(vyprázdnenie močového mechúra za pomoci cievky). Je to veľmi dôležitý údaj, pre správne zavinovanie maternice. Asi po 4. až 6. hodinách po pôrode vám bude umožnené, aby ste sa šla osprchovať. Včasné vstávanie je prevencou proti zápalu žíl a pľúcnych komplikácií. Ak sa budete cítiť slabo, alebo vám príde zle, ohláste to vždy sestričke. Môžete ju požiadať, aby šla s vami a pomohla vám.

Pri dennej vizite lekár skontroluje váš celkový stav, typ a množstvo odchádzajúcej krvi(odborne očistky alebo lochie), hojenie epiziotómie(nastrihnutie hrádze) a samozrejme vyšetrí vám prsia a skontroluje počínajúcu laktáciu(tvorba mliečka).

Dva krát za deň vám budú kontrolovať tlak a teplotu. Po pôrode môže byť znížené močenie, pre ochabnutie močového mechúra, kedy nemáte pocit nutkania na močenie. Je dôležité, aby ste si to sledovali a na neobvyklú situáciu upozornili lekára alebo sestričku.

Stolica odchádza po prvý krát asi na druhý deň po pôrode. Ak budete mať s vyprázdňovaním nejaké problémy, taktiež oboznámte o tom svojho ošetrujúceho lekára.

Neskoré šestonedelie

Neskoré šestonedelie plynule nadväzuje na predchádzajúce obdobie. Obyčajne končí na 42. deň po pôrode.

Na 4. až 5 deň vás prepustia z pôrodnice domov. V tomto období musíte dbať na dôkladnú hygienu. Dôležitá je starostlivosť o prsia a správnu techniku dojčenia. Vypracujte si určitý harmonogram a systém, ako budete spolu s dieťatkom fungovať. Všetko si vyžaduje trpezlivosť a čas. Obaja si musíte zvyknúť na novú situáciu.

Vaša strava by mala byť pestrá, bohatá na vitamín B, minerálne látky. Mala by byť ľahko stráviteľná a hlavne nedráždivá.

Ak dojčíte musíte dbať na zvýšený príjem tekutín, aby ste mali dobrý základ pre tvorbu mliečka. Tak ako v tehotenstve, tak aj v období dojčenia, by ste sa mali chrániť pred nikotínom alebo alkoholom. Obe tieto látky sa dostávajú do mliečka. Pozor si treba dať aj na rôzne lieky, ktoré môžu prechádzať do vášho mliečka a tým ohroziť zdravý vývoj dieťatka. O užívaní akéhokoľvek lieku by ste sa mali vopred poradiť s lekárom alebo lekárnikom.

Zmeny ženského organizmu po pôrode

Všetky zmeny, ktoré sa odohrávajú vo vašom tele, smerujú k tomu, aby sa váš organizmus vrátil do pôvodného stavu. Ale treba poznamenať, že nie všetko bude také ako pred tým. Obdobie bezprostredne po pôrode je pre váš organizmus nesmierne náročné. Vaše telo si začína zvykať na novú situáciu, zmenšuje sa prietok krvi. Maternica je prázdna a dieťa už nepotrebuje byť vyživované vaším telom.

Tieto zmeny, ktorými prechádzate sa dajú rozdeliť do troch skupín

  • Zmeny na celom organizme a na pohlavných orgánov
  • Hojenie popôrodných poranení
  • Zahájenie činnosti mliečnej žľazy, dojčenie

Involúcia maternice

Involúcia maternice znamená, že sa maternice zmenšuje(sťahuje), aby nadobudla svoj pôrodný tvar a veľkosť. Počas gravidity sa 11 krát zväčšila a po pôrode váži asi 1kg. Jej zmenšovanie nastáva už v prvých hodinách po pôrode a na konci šestonedelia váži okolo 80g až 65g. Po 6. týždňoch je len o niečo väčšia ako pred otehotnením. Jej správne zavinovanie (zmenšovanie) vám v nemocnici budú pravidelne sledovať. Pri tomto procese môžete pociťovať mierne alebo väčšie bolesti v pod brušku. Je to úplne normálne, ak sa vám bolesti nebudú dať vydržať požiadajte o analgetikum(liek proti bolesti). Môžete zbadať, že intenzita bolesti stúpa tesne po dojčení. Aj to je úplne normálne. Spôsobuje to hormón(oxytocín), ktorý sa podieľa na uvoľňovaní mliečka pri dojčení. Na 10 deň po pôrode by sme maternicu nemali už nahmatať. Involúciu maternice nepriaznivo ovplyvňuje plný močový mechúr a nevyprázdnené hrubé črevo.

Zmeny na krčku maternice a pošvy

Po pôrode krček býva obyčajne ochabnutý. Aj jemu bude trvať určitý čas pokým nadobudne svoju pružnosť a valcovitý tvar. Obyčajne býva priestupný na dva prsty. Postupne sa uzatvára a na konci 1. týždňa je pootvorený len na 1cm.

Po vaginálnom pôrode môžu vzniknúť v pošve drobné trhlinky, ktoré si nevyžadujú chirurgické ošetrenie. Narušuje sa aj panenská blana a ostávajú z nej len drobné hrbolčeky okolo pošvového vchodu. Pošvový vchod sa pomaly uzatvára, ale po pôrode obvykle stráca svoju elasticitu.

Zmeny na vaječníkoch

Tak ako sa postupne maternica vracia na svoje miesto, spolu s ňou idú aj vaječníky. V tehotenstve prestali zdanlivo pracovať a ešte počas dojčenie tomu tak môže byť. Ak budete dojčiť, vo vaječníkoch nebudú dozrievať vajíčka a teda budete bez menštruácie(označujeme toto obdobie ako amenorea). Po ukončení dojčenia opäť začnú pracovať a nastúpi pravidelná menštruácia. Ale môže sa stať, že aj napriek tomu, že budete plne dojčiť, objaví sa slabé krvácanie. Je to úplné normálne. Každé telo je iné a reaguje individuálne.

Zmeny v mieste inzercie placenty

Bezprostredne po pôrode placenty na mieste jej uhniezdenia(inzercie) sa uzatvárajú cievy. To napomáha samotnému odlúčeniu placenty a odchodu nahromadenej krvi a pozostatkov plodového obalu. Regenerácia endometria(vnútorná sliznica maternice) je ukončená do 3. týždňov po pôrode. A v mieste, kde bola uhniezdená placenta až za 6. týždňov. Z dutiny maternice cez pošvu odchádzajútzv. očistky(lochie), ktoré obsahujú krv, krvné zrazeniny, odumreté časti sliznice, tkaninový mok, sekrét z krčku a pošvy. Sú veľmi infekčné, preto sa kladie veľký dôraz na pravidelnú výmenu vložiek a dostatočnú hygienu v tomto období. Ich množstvo a farba sa mení.

V prvých 3. až 4. dňoch sú červené, obsahujú veľké množstvo krvi a odborne sa označujú ako lochie rubra. Koncom prvého týždňa sa zmenšuje množstvo krvi, a preto majú hnedú farbu a označujeme ich ako lochie fusca. Po 2. týždni od pôrodu pribúda v očistkách množstvo bielych krviniek. Ich farba sa mení na žltú a označujeme ich názvom lochie flava. V treťom týždni sú belavé. Farba sa nemí na šedo bielu a preto ich nazývame locie alba. A nakoniec sa menia na hlien a hovoríme im lochie mucosa. Očistky majú mdlí zápach.

Zmeny na ostatných orgánoch

Brušná stena je po pôrode ochabnutá. Jej elasticita sa vracia po 6. až 7. týždňoch po pôrode. Počas tehotenstva vám mohli vzniknúť strie(popukaná koža). Ich ružové sfarbenie pomaly mizne a nemí sa na strieborné. Strie vám však ostanú. Zvýraznená pigmentácia(sfarbenie) v okolí pupku, pod ním, okolo análneho otvoru a na tvári postupne mizne. S posilňovaním brušnej steny by ste mali začať čo najskôr.

Močový mechúr je po pôrode ochabnutý, preto sa vám môže zdať, že nemáte pocit na močenie. Pravidelné vyprázdňovanie močového mechúra je veľmi dôležité pre správne zavinovanie maternice. Pocit na močenie sa vám rýchlo vráti.

Tráviaci systém sa veľmi rýchlo normalizuje. Pár dní po pôrode môže byť mierne narušená črevná peristaltika(pohyblivosť čriev) a môžu sa objaviť problémy s vylučovaním. Aj to sa však v krátkom čase upraví.

Krvný obeh sa po pôrode vracia do svojej pôvodnej podoby. Objem krvi sa výrazne znížil, normalizuje sa krvný tlak a aj pulz, ktorý mohol byť v tehotenstve zvýšený. Ešte par dní po pôrode ostávajú zväčšené žily na dolných končatinách a v okolí análneho otvoru. S každým ďalším tehotenstvom sa tieto zmeny zvýrazňujú.

Psychické zmeny

Psychické zmeny v tomto období sú veľmi ovplyvnené prebiehajúcimi hormonálnymi zmenami. Bývate náladová, skľúčená, niekedy smutná až plačlivá. Málokomu napadne, že pôrodom môže žena okrem radosti a šťastia pociťovať aj strach a neistotu. Je to úplne normálne. Nebojte sa požiadať o pomoc svoju rodinu, manžela alebo matku. To nie je hanba! Nie ste na to sama, hlavne ak ste prvorodička a nemáte žiadne skúsenosti ohľadom starostlivosti o dieťatko. Všetko sa postupne naučíte. Vytvoríte si systém, ktorý bude vyhovovať vám a vášmu dieťatku. Naučíte sa rozumieť, čo vám dieťatko plačom chce povedať. U väčšiny z vás tieto zmeny nálad po niekoľkých týždňoch pominú.

Ak tieto stavy pokračujú ďalej hovoríme už o popôrodnej depresii. Tieto ženy pociťujú intenzívnu úzkosť alebo beznádej, ktoré im znemožňuje normálne fungovať. Pre nich v tomto stave bude problematické aj uvarenie čaju. Je to veľmi vážny stav, ktorý nesmiete zanedbať a určite vyhľadajte odbornú pomoc psychiatra.

Použitá literatúra

  • Gynekologie a porodnictví, Gerhard Martius, Meinert Breckwoldt, Albrecht Pfleidere a kolektív
  • Kniha o těhotenství a porodu, Antonín Pařízek
  • Porodnictví, Evžen Čech, Zdeněk Hájek, Karel Maršál, Bedřich Srp a kolektív
  • Velká kniha o matce a dítěti, Elizabeth Fenwicková
  • Zdravoveda pre ženy, Randon House