Spermie – Ako si ich vylepšiť?

Nie je žiadnym tajomstvom, že plodnosť u mužov rokmi výrazne klesla. Dalo by sa dokonca tvrdiť, že mužská neplodnosť je v popredí. Nie lenže sa znížil ich celkový počet, ale sú oveľa pomalšie a ich kvalita je tiež v pozadí.  60 miliónov spermií v jednom mililitri bolo v minulosti považované za normu. Neskôr to kleslo na 40 miliónov a dnes je to bohužiaľ len 20 miliónov spermií v jednom mililitri. Smutná správa však je, že lepšie to zrejme už ani nebude, preto by sme im nemali ešte viac škodiť.

Spermie, čo nám ich ničí?

Kvalitu, pohyblivosť ako aj ich celkový počet môžeme do istej miery ovplyvniť aj sami. V prvom rade by sme sa mali vyhýbať prehrievaniu tela. Teplé kúpele, vyhrievané autosedačky ako aj sauny im nerobia dobre. Sedavé zamestnanie a tesné, nevzdušné oblečenie tiež ich tvorbe neprospieva. Z vreciek nohavíc by sme mali vybrať mobilné telefóny a notebooky rozhodne nepatria do lona, ale len na stôl. Nebezpečné sú pre nich drogy, cigarety a alkohol. Znižujú nie len ich počet ale aj menia ich tvar a ovplyvňujú ich pohyblivosť. K tomu alkohol negatívne ovplyvňuje schopnosť erekcie (stoporenie penisu) a  bez nej pohlavný styk nie je možný. Ak aj erekciu dosiahneme, tak ejakulácia (výron semena) je v nedohľadne.

Pozor na anaboliká! Tí z nás, ktorí sa športovo vypracovali za pomocou anabolík, to s plodnosťou ľahké mať nebudeme. Prečo? Pretože náš organizmus anaboliká (chemické látky používané ako doping pri športe) chybne považuje za zvýšenú hladinu testosterónu (mužský hormón) a prirodzene brzdí tvorbu pravého testosterónu v tele, a tým negatívne ovplyvňuje našu plodnosť.  Nie nadarmo sa hovorí „športom k trvalej invalidite“. Nemusíme to brať až tak doslovne, ale mnohé športy práve z pohľadu plodnosti vhodné nie sú. Napríklad beh alebo jazda na bicykli. Pri týchto športoch dochádza k otrasom pohlavných orgánov a k mikrokrvácaniu.  Sexuálne prenosné ochorenia, časté zápaly močových ciest, hydrokéla (nahromadenie tekutiny v semenníkoch) a varikokéla (rozšírenie žíl v semenníkoch) sú všetko závažné zdravotné problémy, ktoré si vyžadujú okamžité riešenie a zásah lekára.

Ako dosiahnuť kvalitné spermie?

Týždenný hektický spôsob života aspoň cez víkend vymeňme za príjemný pohyb v prírode. Naučme sa odpočívať a relaxovať. Vhodné športové aktivity nás zase zbavujú dennodenného stresu a dostatočný a výdatný spánok, nám dodá potrebnú energiu. Zdravou a vyváženou stravou bohatou na vitamíny výrazne vylepšíme svoju plodnosť. Priaznivý účinok na kvalitu spermií majú tieto vitamíny a stopové prvky:

  • Vitamín C, D, E a A
  • Vitamíny skupiny B
  • Zinok, vápnik, selén a kyseliny listová
  • Omega 3, 6 a 9 nenasýtené mastné kyseliny
  • Koenzým Q 10

Ak takýto kokteil z ovocia a zeleniny budeme užívať 2x denne po dobu minimálne 6 mesiacov, tak sa nám spermie môžu vylepšiť natoľko, že nebudeme potrebovať centrum reprodukčnej medicíny a sami sa dopracujeme k vytúženému dieťatku.

Nezabúdajme na to, že spermie majú svoju exspiráciu, preto je dôležité mať pravidelný sex, aby sme ich udržovali „čerstvé“! Pozeranie porna tiež nie je na škodu. Zvyšuje sa tým množstvo a kvalita spermií. Je to vyvolané tým, že ako „muž – samec“,  keď vidí iného muža pri súloži, tak má pocit ohrozenia a len JA sám, chcem byť ten, ktorý oplodní svoju ženu. Rovnako veľmi dôležité pre kvalitné a zdravé spermie je nosenie voľnej spodnej bielizne, takže stop slipám, dajme prednosť trenkám.