Starostlivosť o dieťa

Už je nás o jedného viac! Narodilo sa nám dieťa, ktoré je úplne závislé od našej starostlivosti, lásky a pozornosti. Vychovať novú bytosť nie je vôbec ľahká úloha. Mnohí ľudia to považujú za svojosobný a životný úspech, ktorý sa im kedy podaril. Zároveň by sa dalo povedať, že je to najradostnejšia, najviac frustrujúca, najnudnejšia, najúžasnejšia a najuspokojivejšia činnosť nášho života. Nikto iný nás nebude milovať tak vytrvale a bezúhonne ako dvojročné dieťa, pre ktoré sa stávame všetkým, čo k svojmu životu potrebuje.

Skôr ako príde na svet náš potomok, si ešte dobre nevieme predstaviť, že ten malý uzlíček, ktorý iba spí, papá a kaká od základu zmení náš doterajší život. Starostlivosť oňho nás úplne pohltí, sme ochotní sa mu podvoliť, len aby sme videli na jeho malej tváričke radosť, šťastie a spokojnosť. To sa pre nás stáva najväčším darom na svete! Behom pár dní po jeho narodení je nám úplne jasné, že čokoľvek by sa mu stalo, že nás to poznamená na celý život. A práve preto vynaložíme všetku našu silu na to, aby všetko prebiehalo tak ako má.

Dobrá správa je, že väčšinou sme lepší rodičia ako si sami o sebe myslíme. Pokiaľ aj nám bola dožičená láskyplná výchova od našich rodičov, tak táto schopnosť sa preniesla aj na nás a teraz je tá správna chvíľa to zúročiť. Čítanie rôznej literatúry alebo aj internetových stánok nás len ubezpečený v tom, čo už dávno o sebe vieme a to, že čo robíme, robíme správne a mali by sme v tom pokračovať.

Treba si uvedomiť, že „dokonalí rodičia“ neexistujú a teda nemôžeme sa nimi ani stať. To naše dieťa veľmi dobre vie. Aj my tak ako aj oni robíme chyby a omyly. Na tom nie je nič špatné! Dôležité je sa z tých chýb poučiť a viac ich neurobiť. Dieťa potrebuje našu podporu, potrebuje poznať svoje hranice, aby sa cítilo isto a v bezpečí. Jedna vec je teória a druhá prax. Ak sa tieto dve veci v správnom pomere kombinujú, tak svojím deťom zabezpečíme to, čo potrebujú.