Starostlivosť o prsia počas dojčenia

Ak dojčíte mali by ste používať bavlnené materské podprsenky vhodnej veľkosti, ktoré by ste si mali často vymieňať, pretože sa tam hlavne nachádzajú škvrny od mlieka. Vhodné je ak používate špeciálne vložky do podprsenky, ktoré zachytávajú unikajúce mliečko, a tak zabraňujú, aby ušpinilo podprsenku. Dajú sa kúpiť v zdravotníckych potrebách. Tieto prsné vložky by ste mali meniť po každom dojčení.

Prsia by ste si mali umývať každý deň vlažnou vodou bez použitia mydla. Po umytí prsia jemne osušte, vyhnite sa prílišnému tlaku a treniu.

Prsia spolu s bradavkami si môžete denne utierať kúskom vaty namočeným v detskej pleťovej vode. Umývanie pred každým dojčením a po ňom nie je nutné. Po dojčení, by ste si mali nechať bradavky voľne vysušiť na vzduchu a až po tom priložiť a zapnúť podprsenku.

Pred každou manipuláciou, by ste si mali dôkladne umyť ruky, aby sa zabránil prenos infekcie.

Často počas dojčenia sa u vás môže vyskytnúť nejaký problém s prsníkmi. Najčastejšie sa môže objaviť bolestivosť a trhlinky na bradavkách. Bolestivé bradavky bez trhliniek sa rýchlo hoja, ak na ne necháte pôsobiť vzduch. Pomáhajú aj rôzne mastičky, o ktoré môžete požiadať svojho lekára a ten vám ich predpíše.

Základnou prevenciou proti rôznym bolestivým stavom počas dojčenia je správna technika a priloženie dieťatka k prsníku.