Sterilizácia

Pod sterilizáciou rozumieme výkon, ktorého cieľom je zabrániť reprodukcii. U žien ide o podviazanie alebo prestrihnutie vaječníkov, aby sa spermie nemohli dostať k vajíčku. Sterilizácia mužov sa nazýva vasektómia. Chirurgická sterilizácia sa považuje za nevratnú. Niekedy by bolo možné chirurgicky zvrátiť vasektómiu alebo podviazanie vaječníkov, je to však náročný a drahý zákrok a vo väčšine prípadov sa nepodarí. Z tohto dôvodu si sterilizáciu volia ľudia, ktorí už deti so 100% istotou nechcú.

Z gynekologického hľadiska sa sterilizácia indikuje v týchto prípadov

  • Pri opakovanom cisárskom reze
  • Pri opakujúcich sa komplikáciách v gravidite, pôrode a šestonedelí
  • Pri väčšom počte detí s prihliadnutím na vek ženy

Mužská sterilizácia

Chirurgická sterilizácia muža (vasektómia) však nezabezpečuje ochranu pred sexuálne prenosnými chorobami. Pri tomto zákroku sa preruší prechod spermiám zo semenníkov do penisu. Muž aj naďalej ejakuluje, ale jeho ejakulačná tekutina neobsahuje spermie.

Vasektómia je rýchlejší a lacnejší zákrok ako podviazanie vaječníkov u žien a vyskytuje sa pri ňom menej komplikácií. Robí sa pri lokálnej anestézii a trvá asi 20. minút. Po zákroku treba ešte vykonať niekoľko vyšetrení, aby sa zistilo, či semeno neobsahuje spermie. Kým výsledky nepotvrdia, že sa v ejakuláte nevyskytujú spermie, musí si muž zvoliť iný druh antikoncepcie.

Vasektómia

Ženská sterilizácia

Podviazanie vaječníkov si vyžaduje celkovú anestéziu. Je to náročnejší a drahší výkon, ale aj napriek tomu sa robí častejšie ako vasektómia u mužov. Stáva sa, že po zákroku sa opäť obnoví priechodnosť vaječníkov. Často dochádza v takýchto prípadoch k mimomatemicovej tehotnosti. K prvým varovným príznakom patrí vynechanie menštruácie a bolesti v pod brušku sprevádzané krvácaním. Pri spozorovaním týchto príznakov treba neodkladne navštíviť lekára.

Podviazanie vaječníkov

Použitá literatúra

  • Diplomová Práca, Plánované rodičovstvo ako základné ľudské právo, Katarína Pramuková, Martin 2003