Technika dojčenia

Dojčenie zo začiatku nemusí vyzerať jednoduché ani prirodzené, ale skoro každá matka to skôr, či neskôr zvládne. Veľkosť prsníkov vôbec nerozhoduje o schopnosti úspešne dojčiť. Niektorí novorodenci vedia prirodzene sať a nájsť si prsník, iní sa to budú musieť naučiť. Nebojte sa toho, musíte byť vytrvalá a spolu s dieťatkom dojčenie hravo zvládnete.

Najdôležitejšou časťou správneho a hlavne úspešného dojčenia ja dobré priloženie dieťatka k prsníku.

Správne priloženie dieťaťa k prsníku

Dojčenie

Dieťa má naširoko otvorené ústa a pery má zatlačené dozadu. Brada dieťaťa by sa mala dotýkať vášho prsníka. Vaša bradavka by mala byť hlboko v ústach dieťatka, pričom jej koniec sa dotýka podnebia úst. Pri takomto priložení, dieťa saje za súhry dvoch pohybov: spodná čeľusť sa pohybuje hore a dolu, svalová vlna sa vlní od špičky jazyka k jeho koreňu. Spočiatku dieťa saje rýchlo, no postupne zmierňuje rytmus na nepretržité sanie tak, ako mlieko prichádza. Občas si urobí malý oddych a tieto prestávky sa predlžujú ako dojčenie pokračuje. Líčka dieťaťa sa zaokrúhľujú, nie sú vtiahnuté. Niekedy sa môžu pri pití jeho ušká pohybovať.

Nesprávne priloženie dieťaťa k prsníku

Dojčenie

Dieťa drží alebo „žuje“ perami, ďasnami alebo jazykom iba vašu bradavku. Nemá doširoka otvorené ústa a pery sú vtiahnuté dovnútra. Jazyk pri takomto prisatí nedovoľuje, aby sa bradavka dostala hlbšie do úst a tým znemožňuje sanie. Líca dieťatka sú vtiahnuté.

Polohy pri dojčení

Aby ste úspešne zvládla prisatie(priloženie) dieťatka k vášmu prsníku, je dôležité zvoliť si správnu a hlavne pohodlnú polohu pri dojčení. Samotné dojčenie trvá zhruba 15 až 20 minút, a preto je dôležité, aby ste si zabezpečili určitý komfort.

Najčastejšie poloha pri dojčení

Dojčenie

Horizontálna poloha na chrbte(poloha v leže), sa hlavne využíva po sekcii(operačnom ukončení pôrodu). Vy ležíte na chrbte a dieťatko tváričkou smeruje k vášmu prsníku.

Dojčenie

Horizontálna poloha na boku. Je najčastejšou používanou polohou pri dojčení. Vy aj dieťatko ležíte na boku.

Dojčenie

„Futbalová“ poloha(poloha dieťatka pod pazuchou). Pri tejto polohe nožičky dieťatka smerujú pozdĺž vaše ho boku. Táto poloha je vhodná pre vysatie bočného kvadrantu prsníka.

Dojčenie

Vertikálna poloha(poloha v stoji), nie je veľmi vhodná tesne po pôrode, ale skôr už u starších detí.

Dojčenie

Poloha v polo sede s podloženými nohami pod kolenami. Vhodná pre maminky po sekcii. Dieťatko prikladáte z pravej alebo z ľavej strany.

Dojčenie

Poloha v sede s preložením jednej dolnej končatiny cez druhú. Dieťatko môžete mať položené na vankúšiku a leží na boku.

Dĺžka a frekvencia dojčenia

Neobmedzené dojčenie ja základom zabezpečenia dostatku mlieka a zároveň umožňuje dieťaťu nasýtenie kedykoľvek prejaví známky hladu, vo dne i v noci. To tiež znamená, nechať dieťa piť, dokedy samo chce, kým samo neopustí prsník.

Treba si uvedomiť, že dojčené deti potrebujú častejšie kŕmenie v kratších časových intervaloch ako deti na umelej výžive. Všetky novorodené deti si vyžadujú nočné kŕmenie a dojčené deti sa zobúdzajú častejšie ako deti na umelej výžive.

Každé dieťa má individuálne potreby kŕmenia. Niektoré treba kŕmiť 10 až 15 krát počas dňa, iné 6 až 8 krát za 24 hodín. Niektoré papajú rýchlo, iné zas pomaly. Môžu piť hltavo a robiť si počas dojčenia pauzu, iné sajú plynule. Niektorým stačí jeden prsník a sú sýte, iné si žiadajú oba dva.

Občas sa stáva, že dieťatko nesaje len kvôli mlieku ale aj pre potešenie. Niektoré sajú veľmi silno, čo je veľmi dôležité pre zabezpečenie dostatku mlieka. Prikrmovanie z fľašky môže mať na dojčenie negatívny vplyv v zmysle zníženia tvorby mliečka, pretože produkcia mlieka nie je primerane stimulovaná.

Dieťa na hlad upozorní predovšetkým plačom. Mali by ste zabrániť, aby plač dieťatka prešiel do úporného náreku, lebo v tomto stave len veľmi ťažko priložíte dieťatko k prsníku. Najlepšie by bolo úplne predísť plaču, ale to nie je vždy možné.

Dieťa sa nemôže prekŕmiť mliekom. Deti majú vrodenú kontrolu nasýtenia, regulovanú podľa potrieb ich organizmu.

Dieťa najlepšie vie, čo potrebuje. Svoje potreby môže meniť denne alebo v dlhšom časovom období. Nemôžete nútiť dieťa do kŕmenia, ak samo nechce. Dieťa má najlepšiu výživu vtedy, ak správne reagujete na jeho signály. Vaše dieťatko môže piť tak často a tak dlho, ako si samo želá. Pokiaľ je správne priložené a prisaté nemôže neobmedzeným dojčením nijak poškodiť vaše bradavky. Práve naopak! Zabraňuje sa tým riziko vzniku bolesti z ragád(trhliniek)na bradavke a zároveň je prevenciou zdurenia prsníkov a vzniku zápalu na prsníkoch.

Použitá literatúra

  • Gynekologie a porodnictví, Gerhard Martius, Meinert Breckwoldt, Albrecht Pfleidere a kolektív
  • Kniha o těhotenství a porodu, Antonín Pařízek
  • Porodnictví, Evžen Čech, Zdeněk Hájek, Karel Maršál, Bedřich Srp a kolektív
  • Velká kniha o matce a dítěti, Elizabeth Fenwicková
  • Zdravoveda pre ženy, Randon House