Vaječníky – Ako dozrievajú vajíčka?

Ak naše telo z nejakého dôvodu prestane správne pracovať, tak sa tento cyklus naruší a vajíčko sa jednak nemusí uvoľniť, alebo vôbec nedôjde k jeho rastu.

Vaječníky – továreň na vajíčka

Až u 25% z nás sa môže objaviť porucha ovulácie (uvoľnenie dozretého vajíčka). Radí sa medzi najčastejšie príčiny porúch našej  plodnosti. Keď naše vaječníky nefungujú ako majú, tak buď je porušená ovulácia, alebo vôbec nedochádza k ich rastu a vznikajú potom na vaječníku malé cysty. Tomuto druhu neplodnosti sa zvykne hovoriť aj funkčná neplodnosť.

Medzi ovariálne faktory, ktoré zapríčiňujú našu neplodnosť patria:

  • Polycystické ováriá
  • Predčasné ovariálne zlyhanie

Polycystické ováriá

Polycystické ováriá (vaječníky, PCO, PCOS) sú pomerne častou príčinou našej neplodnosti. Za tento problém obvykle môžu hormonálne poruchy. Pri tomto stave sa na vaječníkoch nachádzajú drobné cysty, ktoré vznikli pri poruche uvoľnenia vajíčka (pri ovulácii). Ak trpíme na PCO, obvykle nemávame menštruáciu alebo je cyklus veľmi nepravidelný. Tento problém nás často núti vyhľadávať gynekológa. Spolu s polycystickými vaječníkmi máme zvýšené ochlpenie, trpíme na akné a bojujeme s obezitou.

Predčasné ovariálne zlyhanie

Funkcia každého vaječníka jedného dňa bohužiaľ skončí. U niektorých z nás sa to môže stať oveľa skôr, ako by sme očakávali a chceli. O predčasnom ovariálnom zlyhaní hovoríme vtedy, ak vaječníky prestanú fungovať skôr ako dovŕšime 40. rok života. Aj napriek tejto diagnóze, môžeme mať menštruáciu, tá je však nepravidelná a časom sa úplne zastaví. Menopauzálne / klimakterické príznaky môžu prísť náhle, alebo ich nástup môže byť pozvoľný. Aj v takomto prípade môže sporadicky dôjsť k uvoľneniu vajíčka, dokonca aj k oplodneniu. Toto vajíčko však je menej kvalitné a často takáto gravidita končí samovoľným potratom. Príčinou predčasného ovariálneho zlyhania môže byť genetická predispozícia, autoimunitné poruchy, rádioterapia alebo chemoterapia, ktoré sú podávané pri rakovinových ochoreniach. Alebo taktiež príčina nemusí byť jasná. Ak trpíme touto diagnózou, tak k tomu aby sme boli tehotné, potrebujeme vajíčko od darkyne.

Diagnostika a liečba

Sama si ovuláciu môžeme odsledovať meraním Bazálnej teploty – BT, alebo si urobiť ovulačný test, ktorý kúpime v lekárni, či podľa viskozity – ťažnosti cervikálneho hlienu tzv. Billingsova metóda. Pokiaľ po minimálnu dobu 3. mesiacov si ovuláciu nepotvrdíme, je nutné vyhľadať lekára. Základným vyšetrením, ktoré nám lekár urobí, je špeciálne ultrazvukové vyšetrenie zvané folikulometria – FKM. To nám buď ovuláciu potvrdí alebo nie a nasleduje rada nie len doplňujúcich vyšetrení, ale hlavne liečba problému. Tá spočíva hlavne v hormonálnej terapii, chirurgickej liečbe alebo darovaním vajíčok.