Vitamín E

Vitamín E  alebo tokoferoly, je vitamín rozpustný v tukoch. Má významné anti-oxidačné vlastnosti a chráni predovšetkým membrány buniek pred poškodením voľnými radikálmi. Je to vitamín mladosti. Zvyšuje obranyschopnosť organizmu, pomáha pri liečbe bolesti, lieči herpes / opar, má ľahký diuretický účinok, celkovo omladzuje pokožku, napomáha pri hojení rán, popálenín, aj pri liečbe akné.

Doporučená denná dávka je: Deti do 7 mg (podľa veku), ženy 8 mg, muži 10 mg, tehotné a dojčiace ženy až 15 mg vitamínu E  denne. Liečebné dávky sa pohybujú od 100 mg denne.

Je dostatočne obsiahnutý v potrave prevažne v oleji, masle, mlieku, v burských a lieskových orieškoch, v sóji  a vajíčkach, v hrachu, vo fazuli, avokáde, v paprike a v mandliach. Jeho nedostatok je veľmi vzácny. Ak by aj nejaký človek trpel na jeho nedostatok , tak sa to prejaví hlavne na nervovej sústave. Používa sa preto pri liečbe aterosklerózy, niektorých neurologických chorobách a nádoroch, ale svoje miesto našiel aj ako prevencia proti starnutiu a pri liečbe neplodnosti. Jeho rozsiahli účinok je stále predmetom výskumu.