Výber antikoncepcie

Pri výbere antikoncepcie je dôležité si uvedomiť, že každá z metód antikoncepcie má svoje výhody ajnevýhody, o ktorých by sa mal manželský / partnerský pár dozvedieť skôr, ako začne danú antikoncepciu používať. Či už sa rozhodujete pre určitú metódu po prvý raz, alebo prehodnocujete doterajšiu, čím viac viete o možných alternatívach, tým ľahšie nájdete takú, ktorá vám bude najviac vyhovovať. Pri vašom rozhodovaní však nezabúdajte na to, že najriskantnejšie je to, že sa nerozhodne ani pre jednu z metód antikoncepcie, a tak počatie nemôžete nijak ovplyvniť a ponecháte to náhode.

Čo treba zvážiť

Pri výbere antikoncepcie by ste mali zvážiť nasledujúce:

Zabezpečuje daná antikoncepcia ochranu pred sexuálne prenosnými chorobami?

Iba ženský a mužský kondóm zabezpečuje efektívnu, aj keď nie úplnú ochranu pred sexuálne prenosnými chorobami. Pesary, cervikálne čiapočky a spermicídy poskytujú istý stupeň ochrany pred takýmito chorobami, no aby boli spoľahlivé, musia sa kombinovať s kondómom. Prirodzené metódy plánovaného rodičovstva a hormonálna antikoncepcia, napr: tabletky, neposkytujú žiadnu ochranu pred sexuálne prenosnými chorobami. Ak žena alebo muž nežije výlučne len v jednom vzťahu, mali by používať aj mužský alebo ženský kondóm so spermicídnym gélom.

Nakoľko je daná metóda spoľahlivá?

Popri chirurgickej sterilizácii (vasektómii u mužov a podviazaní vaječníkov u žien) je najspoľahlivejšia hormonálna antikoncepcia (antikoncepčné tabletky alebo hormonálne implantáty). Ak zo zdravotného dôvodu žena nemôže brať antikoncepčné tabletky, je vhodné si zvoliť ako formu antikoncepcie napríklad bariérovú metódu antikoncepcie. Treba ich použiť spolu so spermicídnym gélom pri každom pohlavnom styku. Iné metódy ako napríklad použitie samého gélu so spermicídnym účinkom, je pri prevencii tehotenstva oveľa menej spoľahlivý. Prirodzené metódy plánovaného rodičovstva (ako je kalendárna metóda, počítanie plodných a neplodných dní) sú dosť spoľahlivé, ale len ak sa dodržiavajú veľmi presne a dôsledne. Spoľahlivosť metódy prerušovanej súlože závisí od schopnosti muža vybrať penis z vagíny skôr než ejakuluje. Navyše sa už pred ejakuláciou z penisu uvoľňuje tekutina, ktorá obsahuje spermie a aj toto malé množstvo môže spôsobiť oplodnenie.

Je daná antikoncepčná metóda praktická?

Často to závisí od okolností. Napríklad antikoncepčné tabletky alebo iná hormonálna antikoncepcia je vhodná, keď pár nechce prerušovať milovanie kvôli antikoncepčným opatreniam. Ak býva pohlavný styk zriedkavejšie, bude možno jednoduchšie použiť kondóm, spermicídny gél alebo pesar, ako každý deň užívať tabletky. Existuje mnoho dôvodov, prečo antikoncepcia zlyháva. Pri používaní hormonálnych tabletiek sa často zabúda na ich užitie presne podľa predpisu, alebo ak žena používa pesar, zabudne si naniesť spermicídny gél. Treba zvážiť všetky potenciálne nevýhody užívania daného typu antikoncepcie. Ak sa žene často stáva, že zabúda užiť tabletku načas, je lepšie, praktickejšie a spoľahlivejšie, ak si zvolí hormonálne implantáty.

Ako páru vyhovuje daná metóda?

Ak vám zvolená antikoncepčná metóda nevyhovuje, zdá sa vám nepohodlná a nie ste ju schopní používať zakaždým, nájdite si radšej inú. Na to, aby žena otehotnela stačí len jeden nechránený pohlavný styk.

Cenová dostupnosť zvolenej metódy antikoncepcie?

Vnútromaternicové teliesko alebo hormonálne implantáty sú relatívne drahé, často však vyjdú lacnejšie ako niektoré iné metódy, keďže poskytujú ochranu mesiace až roky. Kondómy a spermicídy sú menej spoľahlivé ako antikoncepcia s dlhodobým účinkom, zvlášť ak s nimi nezaobchádzame správne.

Vyhovuje daná metóda vaším zdravotným požiadavkám?

Keď sa žena rozhoduje pre antikoncepčnú metódu, je dôležité, aby dôkladne prediskutovala svojurodinnú anamnézu (všetky ochorenia a zdravotné problémy vyskytujúce sa u nej alebo v rodine) so svojím lekárom. Ak v anamnéze sa vyskytuje rakovina vaječníkov alebo endometria, lekár potom pravdepodobne odporučí antikoncepčné tabletky, keďže výrazne znižujú riziko týchto druhov rakoviny.

Dôležitú rolu zohráva aj zdravotný stav ženy. Ak žena fajčí a má viac ako 35 rokov, nemala by užívať kombinované antikoncepčné tabletky, pretože zvyšujú riziko infarktu. Ak sa predsa len žena – fajčiarka rozhodne pre antikoncepčné tabletky, mohla by užívať tabletky s veľmi nízkym obsahom estrogénu. Výskyt zápalového ochorenia malej panvy v rodinnej anamnéze napovedá o tom, že by žena nemala používať vnútromaternicové teliesko, lebo zvyšuje riziko infekcie.

Použitá literatúra

  • Diplomová Práca, Plánované rodičovstvo ako základné ľudské právo, Katarína Pramuková, Martin 2003