Životný štýl a neplodnosť

Niekedy má žena pocit, že nikdy nebude môcť mať deti. Tento pocit ju prenasleduje dňom aj nocou. Nevie sa tejto myšlienky zbaviť. Veľké sklamanie nastane vo chvíli, keď sa s partnerom pokúsi o graviditu a nepodarí sa im to. Začne sa ešte viac utvrdzovať v tom, že je neplodná.

Kladie si otázky charakteru:

  • Prečo sa to musí stať práve mne?
  • Prečo nemôžem mať deti?

Snaží sa zvaliť vinu na niekoho, najčastejšie však vinní samú seba. Výskyt ženskej neplodnosti vo svete rapídne stúpa. Hlavnou príčinou, ktorá sa nepochybne podieľa na ženskej neplodnosti, je veľký výskyt pohlavne prenosných ochorení. Tie spôsobujú zápal v oblasti malej panvy, čo často býva dôvodom ženskej neplodnosti. Neodmysliteľným faktorom, ktorý tiež môže ovplyvniť plodnosť ženy je samotný životný štýl. Navyše mnoho žien materstvo odďaľuje na neskorší vek, kde prirodzene plodnosť klesá a otehotnieť je čoraz náročnejšie. Do istej miery plodnosť môže ovplyvniť fajčenie, pitie alkoholu a užívanie drog. O fajčení sa už dlhšiu dobu vie, že zvyšuje riziko mimomaternicového tehotenstva, znižuje plodnosť ženy. Ženy, ktoré fajčia až 4. násobne dlhšie trvá pokým otehotnie ako nefajčiarkam. Fajčenie má za následok aj skorší nástup prechodu, menopauzy, klimaktéria. Rovnako negatívny vplyv na plodnosť je potvrdený pri požívaní alkoholu. Vedci dokázali, že aj mierne požívanie alkoholu až o 50% znižuje schopnosť otehotnieť. Výskumami sa zistilo, že alkohol priamo zasahuje do procesu ovulácie a transportu vajíčka. Veľmi vysoký prísun kofeínu môže opäť negatívne vplývať na plodnosť ženy. Preto sa odporúča ženám, aby v čase, keď sa snažia otehotnieť prísun kofeínu znížili na najnižšiu možnú mieru.

K poškodeniu reprodukčnej schopnosti u žien môže tiež dôjsť pri extrémnej fyzickej záťaži. Náročné cvičenie a držanie diéty, môže spôsobiť nepravidelnosti menštruačného cyklu, dokonca jeho vynechanie, alebo menštruácia bude príliš slabá. Veľmi výrazná redukcia telesnej hmotnosti, zapríčiňuje úbytok tukového tkaniva a tým zníženie produkcie ženského hormónu estrogénu a ovplyvnenie ovulácie (vajíčko nedozreje a ani sa neuvoľní). Taký istý účinok na organizmus a samotnú ovuláciu má aj nedostatočná výživa.

V neposlednom rade na neplodnosti sa podieľa aj chronický, dlhodobý stres. Môže dokonca tak ovplyvniť organizmus, že svojím účinkom naruší hladiny niektorých hormónov, a tým vyvolá anovulačné cykly (cyklus bez uvoľneného vajíčka) alebo žena prestane menštruovať. Treba mať na mysli, že aj samotné zistenie, že som asi neplodný / neplodná, je veľmi stresujúce. V takom prípade sa odporúča zamestnať svoju myseľ niečím iným napríklad: začať cvičiť jogu, kúpiť si domáce zvieratko, aby sme sa mali o koho starať.

Použitá literatúra

  • Léčba neplodnosti, C. M. Doherty a M. M. Clark
  • Zdravoveda pre ženy, Random House