Zlatá žila – Prečo vlastne vzniká?

Jedným s častých problémov, ktoré sa zvyknú objavovať v priebehu celého tehotenstva, ale hlavne na jeho konci, alebo až po pôrode, je ochorenie žíl tzv. zlatá žila alebo hemoroidy. Tie môžu byť vnútorné (vnútri konečníka) alebo vonkajšie (vystupujúce z análneho otvoru).

Príčin vzniku hemoroidov je viacero:

  • Prvou asi najčastejšou príčinou vzniku hemoroidov v tehotenstve, obzvlášť v poslednom trimestri, je veľmi vysoký tlak zväčšenej maternice na cievny systém panvového dna.
  • Ďalšou príčinou, ktorá nám vyvolá problém so zlatou žilou, je úporné tlačenie pri zápche.
  • Hemoroidy sa môžu objaviť až po pôrode, ako následok úporného tlačenia pri II. dobe pôrodnej a rovnako pri pôrode väčšieho dieťatka.
  • Dlhodobé státie či sedenie môže tiež viesť k rozvoju zlatej žily, a preto by sme sa mali dlhému státiu i sedeniu vyhnúť, pokiaľ je to možné.

Príznaky hemoroidov

Hemoroidy nám najčastejšie spôsobujú bolesť, zvlášť pri vyprázdňovaní, často krát sprevádzané krvácaním z konečníka. Môžu sa objaviť nepríjemné pocity až svrbenie v oblasti análneho otvoru, opuch a pri vonkajších hemeroidoch sa nám vytvárajú menšie hrbolčeky v oblasti análneho otvoru, ktoré produkujú hlien. V každom prípade si tento problém vyžaduje vyhľadať pomoc odborníka a včas ho riešiť.

Ako predchádzať hemoroidom?

Ako pri každom ochorení aj tu platí, že najúčinnejšia je prevencia. Predchádzať vzniku zlatej žily môžeme tak, že zaradíme do svojho jedálneho lístka stravu s dostatočným podielom vlákniny. Tým predídeme vzniku zápchy a vyhneme sa úpornému tlačeniu pri vyprázdňovaní, čo podporuje tvorbu hemoroidov. Rovnako dôležité je dodržiavanie pitného režimu a dostatočný pohyb. Vhodné je, ak do svojich pravidelných, denných činností  zaradíme tzv. Kegelove cviky na posilnenie panvového dna. Mali by sme sa vyhýbať dvíhaniu ťažších predmetov a doporučovanou polohou pri spánku, je poloha na boku.

Ak trpíme na hemoroidy častejšie, mali by sme im venovať o to väčšiu pozornosť a riešiť ich ešte pred samotným tehotenstvom. Tým sa vyhneme závažnejším komplikáciám.

Ako sa hemoroidy liečia?

Bohužiaľ sa stáva, že ani tá najlepšia prevencia niekedy nestačí a hemoroidy sa u nás objavia. Ak sa tak stane, tak je nutné včas zakročiť a situáciu riešiť za pomoci lekára. Samozrejme, stále treba dodržiavať preventívne opatrenia, čím predchádzame k ich zhoršovaniu. Ak nie sú hemoroidy veľmi rozsiahle a nespôsobujú nám príliš veľké problémy, potom by nám malo stačiť natieranie oblasti konečníka špeciálnymi krémami, alebo aplikácia čípkov, ktoré aj bez lekárskeho predpisu zoženieme v lekárni. Vhodné sú aj sedavé kúpele v odvare dubovej kôry.

Neodmysliteľnou súčasťou liečby hemoroidov je dôkladná hygiena. Vždy po vyprázdnení, samozrejme pokiaľ je to možné, by sme sa mali umyť pod tečúcou vodou. Na utieranie konečníka je vhodnejšie používať jemný toaletný papier alebo priamo vlhčené obrúsky.  Ak nás trápia veľmi bolestivé hemoroidy po pôrode, čo nám znemožňuje sedenie, tak si môžeme pomôcť špeciálnym vankúšom s otvorom v strede, alebo rovnako dobre nám poslúži aj nafukovacie, plávacie koleso. V prípade, že tieto liečebné a preventívne opatrenia nám  stav zlepšiť nepomôžu, tak je nutné poradiť sa s lekárom o možnostiach operačného zákroku.