Delenie a zloženie materského mlieka

Materské mlieko je nenahraditeľnou výživou pre správny vývoj a rast dieťatka. Má optimálnu teplotu a jeho zloženie najlepšie pokrýva potreby dieťaťa.

Materské mlieko delíme na

  • Mledzivo alebo kolostrum
  • Prechodné mlieko
  • Materské pravé mlieko

Mledzivo

Mledzivo sa vám môže začať tvoriť už niekoľko dní pred pôrodom a jeho tvorba pokračuje do 4. až 5. dňa po pôrode. Obvykle má žltú farbu a je hustejšie ako mliečko, ktoré budete tvoriť neskôr. Má najväčšiu výživnú a ochrannú funkciu. Obsahuje oproti mlieku viac bielkovín, hlavne globulínu, viac minerálnych látok, hlavne Mg (magnézium), ktorý zvyšuje črevnú peristaltiku dieťatka a tým napomáha vypudeniu smolky(prvá stolica dieťatka), menej tuku a cukru. Kolostrum je bohaté na veľké množstvo protilátok, čím posilňuje imunitný systém dieťatka a je prirodzenou ochranou proti infekciám. Jeho súčasťou sú aj rastové faktory, ktoré napomáhajú vyzrievaniu sliznice čriev. A je bohaté hlavne na vitamín A, ktorý dieťa chráni voči rôznym očným chorobám.

Prechodné mlieko

Prechodné mlieko sa začína tvoriť okolo 7. dňa po pôrode. Tvorba prechodného mliečka pokračuje zhruba do 2. týždňa od pôrodu. Jeho sfarbenie je o niečo bledšie ako farba mledziva, no napriek tomu si ponecháva žltkastú farbu. Hustota pomaly klesá a stáva sa redším. Je to ale veľmi individuálne.

Materské, pravé mlieko

Po dvoch týždňoch od pôrodu dieťatka sa vám začne výrazne meniť mliečko. Mliečko je riedke. Má úplne inú farbu ako na začiatku. Niekedy sa vám bude zdať, že je modré až priehľadné. Obsahuje veľké množstvo vitamínov typu B.

Materské mlieko ďalej delíme na

  • Predné
  • Zadné

Predné materské mlieko je oveľa redšie ako zadné a uspokojuje predovšetkým smäd dieťatka. Je menej výživné ako zadné. Asi 10 minút z celého dojčenia dieťa pije práve toto predné mlieko.

Zadné materské mlieko sa začne objavovať až po 10. minútach od začatia dojčenia. Má oveľa väčšiu výživnú hodnotu ako predné mlieko. Obsahuje 4 krát viac tukov ako predné mlieko. Uspokojuje hlad dieťatka a podmieňuje jeho priberanie. Stačí ak dieťa saje toto mlieko 5 minút z celého dojčenia. Celé dojčenie by preto malo trvať 15 až 20 minút.

Porovnanie materského a kravského mlieka

Hodnota pre 100g Materské mlieko Kravské mlieko
Cukor(laktóza) g 7,20 4,70
Bielkoviny g 1,30 3,30
Tuky g 4,10 3,80
Vápnik(Ca) mg 34 120
Magnézium(Mg) mg 3 12
Sodík(Na) mg 14 50
Kálium(K) mg 58 150
Železo(Fe) mg 0,07 0,05
Zinok(Zn) mg 0,28 0,35
Fosfor(P) mg 14 95
Chlór(Cl) mg 42 95