V prvom lunármom mesiaci, ešte ani samy netušíme, že sme tehotné. Upozorní nás na to vynechaná menštruácia a následne pozitívny tehotenský test. 2 týždne po vynechaní menštruácie, nám môže ultrazvukové vyšetrenie u lekára tehotenstvo potvrdiť.
Značka: Týždne
5, 6, 7, 8 týždeň tehotenstva
V druhom lunármom mesiaci si pomaly začíname uvedomovať, že sme tehotné. Tehotenstvo na seba upozorňuje rôznymi príznakmi ako je ranná nevoľnosť, zvracanie, citlivosť prsníkov atď… Netreba však zabúdať na to, že tehotenstvo je síce“ iný stav“ ale nie je to choroba!
9, 10, 11, 12 týždeň tehotenstva
Na prvý pohľad ešte nie je tehotenstvo na nás vidieť. Nepríjemné príznaky tehotenstva sú na ústupe a konečne si „tento stav“ začíname naplno užívať. Tretí lunárny mesiac je vo vývine dieťatka veľmi dôležitý a významný. Z embrya sa stáva plod a na ultrazvuku vidíme zreteľne končatiny a jednotlivé orgány.
13, 14, 15, 16 týždeň tehotenstva
Tehotenstvo je už na nás pekne vidieť. Zväčšujúca maternica sa dostáva z malej panvy a vykleňuje sa. Aj keď bruško nie je také veľké, ale čím ďalej tým viac si ho začíname uvedomovať, hlavne pri pohybe a športe. Rast plodu napreduje veľkým tempom. Obvykle okolo 16.týždňa dokážeme určiť už aj pohlavie plodu.
17, 18, 19, 20 – týždeň tehotenstva
Dostávame sa do druhej polovice tehotenstva. Toto obdobie je charakteristické tým, že prírastok na váhe je väčší ako doposiaľ. Bruško sa nám krásne zväčšuje a dieťatko už dokáže veľa vecí napr. cucá si palček. Obvykle okolo 20. týždňa tehotenstva už začíname cítiť prvé pohyby plodu.
21, 22, 23, 24 – týždeň tehotenstva
Do šiesteho mesiaca priberieme asi polovicu celého svojho váhového prírastku v tehotenstve. Začína sa u nás objavovať problém s vyprázdňovaním a pocit na močenie je častejší ako doposiaľ. Bruško sa čím ďalej, tým viac vystavuje na obdiv okoliu. Plod sa viac a viac podobá na „hotové“ dieťatko.
25, 26, 27, 28 – týždeň tehotenstva
Siedmy lunárny mesiac so sebou prináša väčšie nepohodlie, pretože narastajúce bruško sa stáva pre nás menšou prekážkou. Častejšie zápasíme s pocitom únavy a chuťou na spánok aj počas dňa. Dieťatko v brušku je pomerne aktívne. Striedajú sa u neho fázy spánku, bdenia a aktivity. Po 27. týždni je schopné už života aj mimo maternicu.
29, 30, 31, 32 – týždeň tehotenstva
Čím ďalej, tým viac sa cítime nemotornejšie a pohyb nám robí čoraz väčšie problémy. Toto obdobie je vhodné na dostatočný odpočinok a spánok. Potrebujeme nabrať silu na blížiaci sa pôrod. Dieťatko stále pekne priberá a rastie. V 30. týždni absolvujeme posledný screeningový ultrazvuk.
33, 34, 35, 36 – týždeň tehotenstva
Aj po najmenšej námahe sa cítime unavené a vyčerpané. Preto pokiaľ sa dá, venujme najviac času spánku. Môže sa u nás objaviť pocit úzkosti a strachu z blížiaceho sa pôrodu. Je vhodné ak navštívime predpôrodné kurzy a oboznámime sa s tým, čo nás čaká.
37, 38, 39, 40 – týždeň tehotenstva
Prichádzame do cieľovej „stanice“ tehotenstva. Pôrod môže nastať akýkoľvek deň, takže by sme už mali mať zabalenú tašku do pôrodnice. Pár týždňov pred pôrodom nám odchádza hlienová zátka, pohybov plodu je čím ďalej tým menej a v maternici už má veľmi málo miesta.